Lékaři označována jako „cévní mozková příhoda“ neboli lidově „mrtvice“ často zabíjí bez povšimnutí, je však možné zaregistrovat její příchod.
Tato příhoda si právem vysloužila označení „tichý zabiják“, jelikož častokrát přijde bez příznaků a je těžké odhadnout, na koho udeří. Existují sice skupiny lidí s vyšším rizikem, že se u nich mrtvice projeví, ta však může napadnout i jinak zdravého člověka. Podle některých odborníků na téma však lze vypozorovat její nástup a zabránit tak trvalému poškození mozku zasaženého.
Za ochrnutí tváře může téměř vždy mrtvice
Mrtvice je způsobena zpravidla tím, že se v cévách zásobujících mozek vytvoří krevní sraženina, a ta omezuje přísun krve do mozku. V důsledku toho máte omezenou schopnost ovládat své tělesné funkce. Před tím, než o sobě přestanete vědět a upadnete do bezvědomí, se projeví některá omezení způsobená právě tímto nedostatečným okysličením mozku.
Mezi nejčastější projevy patří ochrnutí jedné strany obličeje, ztráta kontroly nad částí tváře a mimiky, náhlá porucha řeči a zhoršený zrak. Konkrétní symptomy jsou však podmíněny tím, která část mozku je odstřihnuta od přísunu krve. Časem začnete kolabovat a ztrácet kontrolu nad svou schopností udržet balanc, v tomto okamžiku už může být pozdě na to, zavolat si pomoc.
Věnujte pozornost jakémukoliv rozhození rovnováhy
Vedle „klasické“ mrtvice se tu nachází ještě další, jako je například tranzitorní, u níž jste na svých schopnostech omezeni jen po krátkou chvíli. Do několika minut (či hodin) se sraženina rozpadne a vy jste opět v pořádku, mnohdy však o tom, že jste prodělali příhodu, ani nevíte. Speciální formou je totiž „tichá mrtvice“, kterou si prodělá více lidí než tu pravou.
Tichá proto, že se na vás téměř nijak neprojeví, a většina lidí ani nikdy nezjistí, že si příhodu prodělali. Je to způsobeno především tím, že napadá jen malé části mozku, které nenesou odpovědnost za činnost větších svalových skupin. Jediným příznakem tak může být krátkodobá závrať, ospalost nebo změny nálad, může být přitom předzvěstí pravé mrtvice nebo zvyšovat riziko vzniku demence.
Zdroj: WebMD