Pokud vás trápí problémy se spánkem, pak je na čase změnit své návyky. Pomůže vám především nastavení správné rutiny a další zásady.
Spánek je alfa omega lidského zdraví. Pokud ho nemáte dostatek, mohlo by to vést k mnoha nebezpečným problémům, jako je podle lékaře Raj Dasgupta například deprese, úzkost, únava nebo také vyšší riziko vzniku srdečních a neurologických onemocnění. Je proto velmi důležité, abyste si denně dopřáli alespoň 7 hodin odpočinku. Toho můžete docílit nastavením jednoduchých pravidel.
Nastavte si režim
Získání potřebného odpočinku může vyžadovat určité změny životního stylu. Pokud se chcete pořádně vyspat, měli byste se zaměřit zejména na konzistentní spánkový režim. To znamená, že je nezbytné chodit každý den spát ve stejný čas a stejně tak se i probouzet (ať je víkend či prázdniny). Tímto způsobem si vaše tělo zvykne na daný režim a vám již nebude dělat problém spát. Ráno se přitom probudíte plní energie.
Skvělým pomocníkem může být v tomto případě také zavedení určité relaxační rutiny před spaním. Můžete si například podle webu Healthline každý den v tuto dobu dopřát teplou koupel, poslouchat uklidňující hudbu, číst si knihu, nebo se věnovat jiným, vámi oblíbeným činnostem, které vás pomohou uklidnit. To bude signalizovat vašemu tělu, že se blíží čas spánku a pomůže vám to rychleji a snadněji usnout.
Udržujte elektroniku mimo vaši postel
V pohodlném spánku vám může bránit elektronika v okolí vaší postele. Jedná se zejména o notebooky a mobilní telefony, které vyzařují modré světlo a potlačují tak produkci melatoninu, důležitého hormonu pro spánek. Je také dobré vyhýbat se před spaním koukání na televizi nebo práci – raději se věnujte čtení knihy nebo diskuzím se svou polovičkou, což vám vyčistí mysl a budete se cítit mnohem lépe. Na webu ZdravéStravování.eu jsme také psali o tom, jak nedostatek spánku škodí lidskému zdraví.
Banánový čaj je vhodným spojencem v boji proti nekvalitnímu spánku, stresu i slabé imunitě
Další důležitou zásadou je také vyhýbat se před spaním kofeinovým nápojům, jako je káva nebo soda. Tímto způsobem byste mohli zbytečně povzbudit své tělo, což by vám ztížilo usínání (účinky kofeinu odeznívají někdy až po 8 hodinách). Naopak si můžete dopřát bylinkový čaj s medem nebo mléko, které spánek podporují. Skvěle se například osvědčila meduňka. Je ovšem důležité zmínit, že v některých případech může konzumace čaje před spaním vést k nutkání chodit na toaletu během noci.