Hledáte do bytu nějakou nenáročnou rostlinu, která neuvadne hned, když na ni jeden týdne zapomenete? Je to tlustice. Ta vás možná nenapadne hned, jelikož vám váš selský rozum napoví, že ideální volbou budou kaktusy a sukulenty, které mají velmi malé nároky na péči a často dokáží přežít v podmínkách, kde by jiné květiny velmi rychle uvadly. Mezi nimi vyniká zejména rostlina, které se říká tlustice. Je mimořádně nenáročná, a ještě k tomu má určité léčivé schopnosti, kterými vám může ulehčit život.
Tlustice má velký význam v čínském feng-šuej. Její přítomnost v domě navozuje pozitivní energii, umí přitáhnout peníze a rovněž blahobyt. Aby byly tyto účinky zajištěny, měla by stát na pravé straně vstupu do domu a v co nejsevernější části domu. Většina lidí ji ale nechápe jako léčivku, což je chyba. Tyto vlastnosti totiž rozhodně má.
Pomůže proti mnoha neduhům
V mnohém se tlustice podobá i o mnoho známější rostlince aloe vera. Podobně jako aloe dokáže například nasávat negativní energii. Kromě toho ale umí ještě řadu dalších věcí:
- Pomáhá při bodnutí hmyzem. Ranku si stačí pomazat trochou šťávy z listů a nechat působit. Otok i svědění velmi rychle odezní.
- Skvělé působí při zánětu ledvin. Stačí rozemlít asi 4 listy a tuto směs poté zalít přibližně 200 ml vody. Přibližně 1 hodinu nechte louhovat a poté sceďte. Tento nápoj užívejte 2x denně 20 minut před jídlem v množství jedné polévkové lžíce.
- Poradí si i s drobnými ránami či oděrkami. Menší popáleniny, říznutí či modřiny se budou hojit rychleji, když si na ně přiložíte nastrouhané dva listy z tlustice. Přikládejte pravidelně a vždy zajistěte sterilním obvazem.
- Při bolesti v krku vymačkejte šťávu z asi deseti listů a poté ji smíchejte s 300 ml teplé vody. Tento nápoj kloktejte třikrát denně vždy po jídle. Dávejte ale pozor, abyste směs nepolykali!
- Dokonce zabírá i na bolestivou artritidu. Bolavé klouby si potřete vymačkanou šťávou těsně před spaním a nechte celou noc působit.
- Poradí si s opary. Každou hodinu potírejte puchýřek šťávou z tlustice. Rty si neolizujte a před jídlem si je vždy omyjte.
- Trápí-li vás nepříjemné žaludeční vředy, není nic lehčího, než si pár kapek šťávy smíchat s velkým množstvím vody a po lžičkách požívat před jídlem.
Jelikož tlustice obsahuje i určité množství arsenu, nedoporučuje se ji užívat ve větším množství. Pokud se rozhodnete k vnitřnímu užití této rostliny, raději se poraďte s lékařem ohledně dávkování. Z toho také vyplývá, že tlustice není v žádném případě vhodná pro děti a dospívající.