Trápí Vás často křeče? Boj s nimi nemusí být zas tak složitý

Rádi sportujete, ale občas vás zastaví nepříjemné křeče v nohou? Není to nic výjimečného. Občas se to stane každému. Jenže co když vás trápí skutečně pravidelně a velmi vám komplikují vaše běžné denní aktivity?

Málo minerálů nebo únava

Nejběžnější jsou křeče dolních končetin nebo křeče zádového svalstva. Z nezávažných příčin je často způsobuje svalové přetížení. Může to tedy být důsledek velké fyzické námahy, ale také reakce na probíhající onemocnění nebo zranění. Také mohou vzniknout kvůli minerální nerovnováze (zejména hořčíku, vápníku, draslíku a sodíku), při nedostatečném pitném režimu, v chladu, při nedostatku některých vitamínů skupiny B, zejm. B6. Nezřídka jde také o typický projev nějakého onemocnění, mezi které patří například ischemické choroby dolních končetin, křečových žil, žilní nedostatečnosti, neurologických onemocnění, snížené funkce štítné žlázy. A občas se setkáte s křečemi jako reakcí na některé léky (na odvodnění, některých neurologických léků či léků na tlak). Není to každopádně nic příjemného, bolí to a rozhodně to nedělá dobře vašim svalům.

Proč jsou křeče nebezpečné

Křeč je nepříjemně vnímaný mimovolní prudký stah svalu. Pokud pomineme nepříjemně vnímanou bolest, tak většinou nebezpečné nejsou, zejména ty místní. Většinou ani netrvají nijak dlouho. Jenže při delším trvání už určité riziko existuje. Kvůli špatnému prokrvení stoupá riziko odumírání svalových buněk, a u křečí celkových, zejména spojených s bezvědomím (například u epilepsie), je velké riziko poranění. Jestliže vás tedy křeče z jakéhokoliv důvodu trápí, je to rozhodně problém, se kterým se vyplatí jít k lékaři.

Prevence

První, a asi nejčastější prevencí může být pravidelná pohybová aktivita. Vhodné jsou zejména takové sporty jako je chůze nebo jízda na kole či plavání. Vyplatí se ale také snížit příjem alkoholu nebo kávy, doplnit minerály (zejména hořčík a také vitamíny skupiny B a E) a také dostatečně pít. V případě zkrácení svalů na dolních končetinách pak jejich protahování. Vhodné je také podologické vyšetření, které posoudí nožní klenbu, jež může být také jednou z příčin svalových křečí dolních končetin. V případě, že nic z těchto opatření nepomůže, pak je vhodné se obrátit na lékaře – praktického lékaře, cévní, chirurgickou či neurologickou ambulanci. Svalové křeče doprovázející některá onemocnění se pak léčí dle příčiny.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]