Dříve než zamíříte do lékárny pro léky na nachlazení, vyzkoušejte jednu z 9 bylinek, které vám od nemoci uleví stejně dobře, a navíc mají pozitivní dopad na vaše zdraví.
Respirační onemocnění jsou nepříjemnou součástí našich životů po celý rok. I přes to, že se v některých měsících (zpravidla letních) jejich výskyt snižuje, nikdy tak úplně nevymizí. Pokud se vám tedy stalo, že jste někde „chytili rýmu“, nejste výjimkou. Ovšem jestliže máte v lékárničce připravena syntetická léčiva, zkuste je pro jednou nahradit přírodními produkty. Devět známých bylin vás totiž dokáže nachlazení zbavit stejně účinně – a co víc, dokážou vyléčit příčinu vašich problémů namísto potlačování příznaků, říká lékařka Elaine K. Lu.
Eukalyptus
Jestliže jste si někdy četli složení nejrůznějších pastilek proti kašli, jistě jste narazili na fakt, že obsahují výtažek z eukalyptu (někdy označovaný jako blahovičník). Je to proto, že rostlina obsahuje tzv. cineol, který pomáhá při zánětech horních dýchacích cest. Eukalyptus též napomáhá nastartovat imunitní odpověď organismu, částečně díky obsaženým antioxidantům.
Lékořice
Lékořice je rostlina, již není třeba představovat. Díky svým blahodárným účinkům na lidský organismus je rovněž častou součástí přírodních léčiv i detoxikačních čajů. Látky, které obsahuje, přispívají ke správné hustotě hlenu v dýchacích cestách, čímž usnadňují jeho vypuzování. Kromě respiračních onemocnění lékořici oceníte při problémech s močovou soustavou a sníženou imunitou.
Tymián
Označení „antibiotikum z kuchyně“ nezískal tymián pro nic za nic. Podle dostupných zdrojů se jedná o jedno z vůbec nejúčinnějších přírodních antibiotik, které má blahodárné účinky jak na tělo, tak na mysl. V případě nachlazení vám dokáže ulevit od dráždivého kašle a díky obsaženým esenciálním olejům zvyšuje prokrvení hrudníku, což napomáhá vyšší sekreci hlenu a snazšímu vykašlávání.
Oregano
Vcelku běžné koření, kterým oregano je, dokáže překvapit svými vlastnostmi. Oregano totiž obsahuje vitamíny a živiny, jež podporují správnou odezvu imunitního systému. Díky karvakrolu a kyselině rozmarýnové ho lze navíc označit za přírodní dekongestant – čili zmírňuje zduření/otok sliznice.
Máta
Díky obsaženému mentolu a příjemné osvěžující chuti se stala máta oblíbenou bylinkou nejedné domácnosti. Máta vašemu tělu prospívá jak obsaženými antioxidanty, tak napomáháním relaxaci svalů, čímž umožňuje snazší dýchání během nachlazení. Stejně jako oregano ji lze proto označit za dekongestant.
Jitrocel
Připravíte-li si odvar z listů jitrocele, které mají podle řady studií antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, získáte přírodní léčivo, jež působí protizánětlivě. Jitrocel mj. napomáhá zmírnění projevů suchého kašle, podráždění plic a zároveň posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.
Šalvěj
Při léčbě respiračních onemocnění, při nichž jsou zasaženy plíce, oceníte esenciální oleje z šalvěje nebo šalvějový čaj. Tato bylina napomáhá k pročištění dutin (vdechováním při aromaterapii) i potlačení plicních onemocnění (jestliže vypijete její výluh).
Koprníček
Tato bylina, která je známá spíše pod označením „osha“ a jež roste ve vysokých nadmořských výškách (okolo 1 500 – 2 000 m n. m.), našla své uplatnění především v léčitelství. Její kořen je silné antivirotikum a rovněž působí antibakteriálně. Mnozí ji tedy využívají v boji s nachlazením, kašlem, bronchitidou, bolestmi v krku, horečkou i zažívacími problémy.
Divizna
Poslední z bylinek, kterou je dobré si v souvislosti s léčbou nachlazení zapamatovat, je divizna. Ta napomáhá k vykašlávání hlenu, čištění průdušek i ke snižování zánětů dýchacích cest. Čaje či tinkturu z listů tak ocení kupříkladu astmatici.
Zdroj: Healthline