Stolice může být důležitým indikátorem vašeho zdraví, i když se o ní mluví jen zřídka. Různé faktory mohou ovlivňovat její vzhled a charakteristiku.
Vylučování stolice je pro některé nutná nepříjemnost, pro jiné naopak příjemná a uspokojující součást procesu trávení. Fascinuje to batolata od nepaměti, a není divu. I přesto, že se nejedná o nejhezčí téma pro slavnostní večeři, z tohoto zdánlivě obyčejného, ale záhadného procesu lze vyvodit mnoho zajímavých poznatků. Nakonec je vylučování součástí fungujícího těla každého člověka. Existuje několik indikátorů, které mohou naznačovat, zda je stolice zdravá, informuje lékařka Avi Varma.
Tvar stolice
Ideální tvar stolice by měl být podobný malému hladkému válečku, který je snadno vylučitelný bez nadměrné námahy. Příliš tvrdá nebo suchá stolice může naznačovat dehydrataci nebo nedostatek vlákniny ve stravě, zatímco příliš tekutá stolice může být známkou průjmu nebo gastrointestinálních problémů. Cynthia Taylor Chavoustie upřesnila, že stolice by neměla vycházet v malých granulích, jelikož může naznačovat zácpu nebo zdravotní problém.
Barva stolice
Barva stolice může být také důležitým ukazatelem zdraví. Normálně by měla být stolice hnědá, ale různé odstíny mohou mít různé významy. Zelená stolice je podle lékaře Youssefa Solimana obvykle způsobena konzumovanou stravou (např. listovou zeleninou), může jít ale i o příznak parazitické či jiné infekce střeva. Bílá nebo šedá stolice může být dle Healthline známkou problémů s játry nebo žlučníkem.
Černá stolice může naznačovat krvácení z horní části zažívacího traktu, červená barva ve stolici bývá způsobena krvácením v dolní části trávicího traktu, jako je tlusté střevo nebo konečník, uvádí studie. Příčinou mohou být hemoroidy, trhliny v konečníku nebo zánět tlustého střeva. Toto zbarvení se běžně objevuje také po konzumaci červené řepy. V jiných případech červené stolice by ale měl být vyhledán lékař.
Barva moči poukazuje na zdravotní kondici. Může varovat i před dehydratací a infekcí
Vůně stolice
Kdy vyhledat lékaře
I když jsou většinou změny ve stolici zcela běžné a obvykle nevyžadují lékařskou pomoc, existují situace, kdy je důležité konzultovat lékaře. Pokud máte například trvalé změny ve tvaru, barvě nebo vůni stolice, doprovázené dalšími příznaky, jako je bolest břicha, krvácení nebo průjem či zácpa trvající déle než několik dní, měli byste se podle doktorky Varmy poradit s lékařem. Na ZdravémStravování jsme také psali, co o zdraví vypovídá barva moči.