Typické příznaky krevní sraženiny není radno ignorovat. Patří mezi ně i otok a bolest

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženina je nebezpečný problém, jenž se může vážně podepsat na vašem zdraví. Pokud se objeví tyto příznaky, rychle k lékaři.

Krevní sraženina představuje vážné nebezpečí, které není radno ignorovat. Její příznaky mohou být u jednotlivců různé, přičemž někdo ji zpočátku nemusí pociťovat vůbec. Pokud byste ji však neléčili zavčasu a dostala se do důležitých orgánů, mohla by ohrozit vaše zdraví a způsobit vážné poškození organismu či samotnou smrt. Jakmile ji proto na sobě rozpoznáte, měli byste co nejrychleji k lékaři, říká doktorka Megan Soliman.

Příznaky krevní sraženiny v organismu

Nejčastěji se krevní sraženiny vyskytují v noze nebo paži, a to zejména v důsledku rozsáhlé operace či vážného poškození, uvádí dále Healthline. Pokud se objeví, může za sebou nechat příznaky, jako je otok, bolest, vyšší citlivost, hřejivý pocit či načervenalé zbarvení. Zpravidla se tyto symptomy objeví pouze na jedné končetině a závisí na velikosti sraženiny. To je také důvod, proč někteří pacienti na sobě nemusí zpočátku pociťovat naprosto žádné změny.

V některých případech pak mohou sraženiny v končetinách způsobovat snížený tep, nebo ho dokonce v dané oblasti úplně zablokovat. Nejhorší stav přitom nastává v momentě, kdy se sraženina odtrhne a putuje dál do organismu – a to zejména pokud se dostane do plic a způsobí tzv. plicní embolii. Jedná se totiž dle lékařky Angela Ryan Lee o život ohrožující stav, během kterého dochází k blokaci průtoku krve do plic a objevují se dále příznaky, jako je dušnost a silná bolest na hrudi.

Snadná léčba křečových žil podomácku: Spolehlivě pomohou i kompresní ponožky a fyzická aktivita

Fotografie: Depositphotos

Stejně tak se může krevní sraženina dostat i do srdce, kde zase zablokuje průtok krve bohaté na kyslík do srdeční tkáně. To následně vede k infarktu a mohou se v takovém případě objevit příznaky, jako je silná bolest na hrudi, točení hlavy, dušnost, bolest v paži, krku, zádech nebo čelisti, závrať, pocení, nevolnost a často i zvracení. Na Zdravém Stravování jsme také psali, proč není dobré spát na levém boku a jaké to má následky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]