Pokud na svém dítěti uvidíte tyto příznaky, nejspíše se jedná o meningitidu. Toto onemocnění rozhodně není radno ignorovat.
Meningitida se může objevit v důsledku virové, bakteriální nebo plísňové infekce a vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Jedná se totiž o zánět tekutiny a tří membrán obklopujících mozek a míchu, což může vést k vážným zdravotním potížím. To platí obzvláště v případě, že se s ní potýká dítě. Jak proto radí lékařka Deborah Weatherspoon, za žádných okolností neignorujte její příznaky a raději nemoc co nejrychleji řešte s odborníkem.
Meningitida a její typické příznaky u dětí
Nejčastěji trpí meningitidou děti, a to zejména když rostou a dosahují středního a vysokoškolského věku. Typicky se u nich však vyskytují podobné příznaky jako u dospělých, tudíž lze nemoc snadno rozpoznat. Patří mezi ně například náhlá horečka, bolesti těla a krku, zmatenost nebo dezorientace, nevolnost, snížená chuť k jídlu, zvracení a silná únava. Pokud je na vině virus, může se objevit i průjem a vyrážka.
Co se pak týká dospělých, kromě výše uvedených může být nemoc doprovázena bolestí hlavy, ztuhlým krkem, záchvaty, citlivostí na jasné světlo, ospalostí, letargií, respiračními potížemi a někdy i psychickými potížemi. V krajních případech je pak dle webu Healthline možná i zimnice, která neustupuje ani po teplé sprše. Pozor, že je tyto příznaky důležité okamžitě léčit, neboť se může pacient v opačném případě dostat do život ohrožujících problémů.
Přehlížení těchto příznaků cévních problémů způsobuje vážné zdravotní následky. Stačí se podívat na nohy
Jakmile je tedy pocítíte, okamžitě vyhledejte pomoc lékaře. Ten vám pomůže určit, o jaký typ meningitidy se jedná, a následně vám doporučí vhodnou léčbu. V závislosti na závažnosti onemocnění pak aplikuje vhodné léčivé prostředky, jako zejména širokospektrální antibiotika, penicilin nebo cefalosporiny. Na ZdravémStravování jsme také psali, jaké mohou být příčiny neustálého kašle a jak ho co nejrychleji léčit.