Nedostatek hořčíku lze poznat podle častých příznaků. Patří mezi ně i únava a křeče

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek hořčíku je vážný problém, který může mít řadu negativních dopadů na vaše zdraví. Pokud rozpoznáte příznaky, jednejte rychle.

Nedostatek hořčíku je často přehlíženým zdravotním problémem, který dle doktorky Kim Chin ovlivňuje jak psychické, tak i fyzické zdraví člověka. Většina lidí však často nebere na vědomí jeho možná rizika a přehlíží typické příznaky, kterými se projevuje, jako jsou například svalové záškuby nebo křeče. Pokud tedy nějaké z nich na sobě pocítíte, raději to rychle proberte se svým praktickým lékařem nebo alespoň změňte své stravovací návyky.

Příznaky nedostatku hořčíku v těle

Typicky se nedostatek hořčíku v těle projevuje svalovými záškuby, křečemi nebo třesem, které mohou vést až k samotnému záchvatu, uvádí lékařka Megan Soliman. Tyto příznaky jsou nejčastěji důsledkem většího průtoku vápníku do nervových buněk, jejž hořčík za normálních okolností pomáhá regulovat. Ve výsledku tak dochází k hyperstimulaci nervů, což se právě projevuje těmito nepříjemnostmi a je velmi těžké se jich zbavit. Objevit se mohou takřka kdykoli.

Dalším možným důsledkem nedostatku hořčíku jsou dle vědeckých studií poruchy duševního zdraví, jako je například apatie, která se vyznačuje duševní otupělostí nebo nedostatkem emocí. Dále může tento problém přispět také k nadměrnému stresu, depresi a úzkostem. V horších případech pak může dojít ke stavu zvanému osteoporóza, jež oslabuje kosti a zvyšuje riziko jejich zlomenin a naraženin, shrnuje studie z roku 2013.

Nadměrný příjem vitamínu B3 způsobuje vedlejší účinky. Hrozí i zčervenání pokožky a poškození jater

Fotografie: Pexels

Nedostatek hořčíku může přispět také k neustálé únavě a svalové slabosti, stejně jako k nespavosti, uvádí odborníci. Vyčerpání se nicméně může objevit i v případě, že jste si dobře odpočali a nic vás v noci nerušilo. Pozor však, pokud by tyto problémy přetrvávaly i po zvýšení příjmu hořčíku, mohlo by to odkazovat na mnohem vážnější nemoci. Na Zdravém Stravování jsme také psali o potravinách bohatých na hořčík, jež by neměly by chybět ve vaší stravě.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]