Smrt je sice pochmurné téma, ale jednou potká naprosto každého člověka. To, že přichází, lze rozpoznat i podle typických příznaků.
Smrt, jako každý proces, má fáze, které stojí za to znát. Právě nabíráním vědomostí se můžete na tuto nevyhnutelnou část života zaměřit a snadněji ji přijmout. Mnozí si přitom stále myslí, že její nejčastější příčinou je stárnutí. To lze sice obecně říci, nicméně člověk ve skutečnosti nikdy neumře jen tak. Vždy za tím dle lékařky Arefy Cassoobhoy stojí nějaké onemocnění, které způsobí selhání srdce, mozku či jiných důležitých orgánů.
Lidé nikdy neumírají stářím
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není smrt ze stáří způsobena fyzickým opotřebením nebo rozpadem těla. Obvykle k ní totiž dochází v důsledku různých onemocnění, která se v organismu kumulují postupem let a nakonec vedou k selhání orgánů. S postupem stárnutí totiž těla neustále slábnou a jsou náchylnější k fyzickým onemocněním, jako je zejména mrtvice nebo srdeční choroby. Ty jsou ostatně jednou z nejčastějších příčin úmrtí vůbec.
Dále pak může vést k úmrtí rakovina, demence, cukrovka a dýchací problémy. Všechny tyto stavy mohou způsobit smrt během několika let nebo dokonce měsíců. Přispět k ní pak mohou samozřejmě i další faktory, jako je například nezdravý životní styl, tedy špatná strava, nedostatek pohybu, kouření, nadměrné pití alkoholu, zneužívání drog a nezvládání stresu. Na Zdravém Stravování jsme také psali o lékařské fintě, jak se zbavit migrény.
Smrt nejčastěji přichází během těchto hodin. Odborníci podali vysvětlení, které nahání husí kůži
Mezi typické příznaky přicházející smrti pak patří zejména zhoršování čichu a svalová slabost. Pacienti dále dle serveru Healthline pociťují snížení fyzické nebo duševní výkonnosti, změny teploty, změny barvy kůže, zvýšené nutkání spát, nižší potřebu jíst a pít tekutiny, problémy s dýcháním, inkontinence moči a například také halucinace. Jakmile se tyto příznaky objeví, nejspíše brzy přijde konec života.