6 kousnutí a bodnutí hmyzem, které se zejména v letních měsících hodí na 100 % znát. Důležité pro první pomoc

Fotografie: Depositphotos

Hmyzí kousnutí většinou není nic příjemného. Přinejmenším dokáže hodně svědit. U citlivějších osob dokonce některé druhy hmyzu způsobují anafylaktický šok, který musí být ošetřen lékařem.

Okolo nás žije spousta hmyzu, který je aktivní zejména v létě. U vody nám nedají pokoj komáři, na zahradách se můžeme setkat se sršněmi, vosami i včelami a když pojedeme do tropů, setkáme se s moskyty. Blechy se často vyskytují ve zvířecí srsti a nepříjemné je setkání i se štěnicemi. Naučte se poznávat hmyzí štípance. Více prozradila lékařka Cameron White.

Sršně

Sršním slouží žihadlo spojené s jedovou žlázou k lovu i k obraně. Navzdory poměrně rozšířené představě o nebezpečnosti sršní je tento hmyz neútočný. Bodne většinou jen v případě ohrožení. Víte, že jed sršně obecné je méně toxický než jed včely medonosné? Pravdou ale je, že sršní bodnutí hodně bolí, způsobuje otok a je nebezpečné pro citlivé osoby, kterým může způsobit anafylaktický šok.

Včely

Když bodne včela, obvykle v ráně zanechá i své žihadlo. Včelí jed obsahuje histamin, dopamin, noradrenalin, melitin a další složky, které působí na nervovou soustavu, snižují krevní tlak a rozkládají červené krvinky. Zabodnuté žihadlo je nejlepší odstranit vyškrábnutím nehtem. Pokud byste ho vytahovali za vyčnívající žihadlo, došlo by k vytlačení zbytku jednu do rány. Místo vpichu je třeba chladit. V případě nevolnosti, dušnosti a velkých otoků je třeba se obrátit na lékaře.

Fotografie: Pexels

Vosy

Vosí bodnutí je podobné včelímu s tím rozdílem, že vosa své žihadlo v ráně nenechá. Po bodnutí se dostaví bolest, otok a svědění. Vosí jed obsahuje biogenní aminy a aminokyseliny, enzymy a polypeptidy. Všechny tyto látky dohromady působí zdravotní potíže po bodnutí – otok, lokální bolest.

Komáři

Nejznámějším druhem komárů v České republice je komár pisklavý. Jeho samice sají i krev člověka. Při kousnutí do rány vstříknout látku, která zabraňuje srážení krve. Pro bodnutí si vybírají oblast, kde je tenčí kůže. Místo bodnutí většinou zčervená a hodně svědí.

Mravenci

Kousnutí tuzemských mravenců není pro člověka nebezpečné. Je akorát nepříjemné, protože hodně svědí. Obsahuje kyselinu mravenčí, která při dotyku s kůží člověka leptá pokožku. V tropech lze narazit na mravence buldočího, jehož jed je mnohonásobně silnější, a způsobuje dokonce puchýře. Extrémní bolest po bodnutí mají na svědomí mravenci rodu Paraponera. Ne nadarmo se jim říkají projektiloví mravenci. Jejich kousnutí bolí jako střelné zranění.

Fotografie: Pixabay

Blechy

Bleší kousnutí je možné snadno zaměnit za alergii nebo kousnutí od komárů. Místo bodnutí je červené a oteklé, hodně svědí. Blechy jsou bohužel také přenašečkami řady nemocí. Je proto v zájmu člověka, má-li jeho zvířecí kamarád blechy, ho jich co nejdříve zbavit. Existují různé prostředky, které blechy likvidují. Většinou je třeba jimi ošetřit nejen srst zvířete, ale také jeho pelech.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]