Různé typy žloutenky se liší způsobem přenosu. Lze se nakazit i kontaminovanou vodou a jídlem

Fotografie: Freepik

Existuje několik typů hepatitidy, lidově označované jako žloutenka, které se liší původem a způsobem přenosu. 

Pojmy hepatitida a žloutenka bývají někdy zaměňovány, ovšem žloutenka, odborně známá jako ikterus, je vlastně stav charakterizovaný žlutým zbarvením kůže, sliznic a očí. Tento příznak je způsoben zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi, což je látka, která vzniká při rozpadu červených krvinek, a hepatitida je jen jednou z možných příčin. Existuje několik typů hepatitidy, které se liší podle příčiny a mechanismu vzniku, uvádí doktor Modern Weng.

Hepatitida A

Hepatitida A je akutní infekční onemocnění, které je způsobeno virem hepatitidy A. Tento typ žloutenky se obvykle přenáší prostřednictvím fekálně-orální cesty, což znamená, že se virus šíří kontaminovanou vodou, jídlem nebo přímým kontaktem s infikovanou osobou, vysvětluje lékař Youssef Soliman. Nakazit se můžete po konzumaci nedostatečně tepelně zpracovaných potravin, zejména mořských plodů, nebo při nedostatečné hygieně.

Hepatitida A je většinou krátkodobá infekce, která se nevyskytuje chronicky a obvykle nevede k trvalému poškození jater. Nicméně může být doprovázena nepříjemnými příznaky, jako je horečka, únava, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a právě zežloutnutí kůže (žloutenka). Existuje vakcína proti hepatitidě A, která poskytuje dlouhodobou ochranu před nákazou.

sex milování
Fotografie: Freepik

Hepatitida B

Dle Healthline se přenos této infekce nejčastěji děje kontaktem s infikovanou krví, spermatem nebo jinými tělesnými tekutinami. Nejčastějšími způsoby přenosu jsou nechráněný pohlavní styk, sdílení jehel nebo injekčních nástrojů mezi uživateli drog, použití nesterilních lékařských nástrojů nebo přenos z matky na dítě během porodu.

3 typy žloutenky se projevují odlišnými příznaky. Signálem je i žloutnutí očního bělma a otoky

Hepatitida B může být akutní nebo chronická. Zatímco akutní forma se může spontánně zlepšit, chronická hepatitida B může vést k vážným komplikacím, jako je cirhóza (jizvení jater) nebo rakovina jater. Na hepatitidu B existuje účinná vakcína, která je součástí standardního očkovacího programu pro děti v mnoha zemích světa.

Fotografie: Depositphotos

Hepatitida C

Hepatitida C se přenáší především prostřednictvím krve. Nejčastěji k nákaze dochází při sdílení injekčních jehel mezi uživateli drog, při transfuzích kontaminované krve nebo krevních produktů a při používání nesterilních lékařských nástrojů. Hepatitida C se méně často přenáší pohlavním stykem nebo z matky na dítě, uvádí Megan Soliman.

Většina lidí infikovaných hepatitidou C nemá v počátečních stadiích žádné příznaky, ale infekce se často stává chronickou a může vést k závažným onemocněním jater, včetně cirhózy a rakoviny jater. Na rozdíl od hepatitidy A a B neexistuje vakcína proti hepatitidě C, ale existují velmi účinné antivirotické léky, které mohou virus eliminovat z těla.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]