Žloutenka je nebezpečný stav, který může napáchat mnoho škod na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte její příznaky, raději se obraťte na odborníka.
Žloutenka je vážný zdravotní stav, jenž způsobuje žlutost očního bělma a pokožky. Jedná se o důsledek hromadění bilirubinu v krvi, což je pigment, který podle lékaře Moderna Wenga vzniká rozkladem hemoglobinu (nedílné složky červených krvinek). V mnoha případech je tato skutečnost způsobena poškozením jater, a proto je důležité příznak neignorovat a co nejrychleji ho řešit s odborníkem.
Existují 3 typy žloutenky
Žloutenku lze podle serveru Healthline rozdělit do tří skupin, a to v závislosti na tom, v které části celého procesu tvorby bilirubinu se nachází problém:
- Typ: tuto žloutenku způsobují stavy, které zvyšují rychlost rozpadu červených krvinek.
- Typ: tzv. jaterní žloutenka, při níž jaterní tkáň začne být vlivem infekce či jiného poškození méně účinná při filtrování bilirubinu z krve.
- Typ: tento typ žloutenky nastává v momentě, kdy bilirubin filtrovaný játry z krve nemůže správně odtékat do žlučovodů nebo trávicího traktu, aby se dostal ven z těla.
Nejčastější příznaky žloutenky
Healthline dále zmiňuje, že ačkoli jsou pro všechny typy žloutenky typické příznaky, jako je žloutnutí kůže a očí, mohou se v závislosti na určitém typu onemocnění objevit i další symptomy. Co se týče toho prvního, jedná se nejčastěji o bolesti břicha, horečku, ztrátu hmotnosti a neustálý pocit svědění. Pomoci vám v takovém případě mohou nejvíce léky (zejména pokud ji způsobila malárie), krevní transfuze, změny stravování a odstranění sleziny nebo žlučníku.
Student pociťoval podivné křeče. V nemocnici mu sdělili diagnózu, která ho nemohla více zaskočit
Pokud se u vás objeví žloutenka 2. typu, můžete se potýkat se ztrátou chuti k jídlu, svěděním kůže, slabostí, abnormální ztrátou hmotnosti, otoky na břiše nebo nohách a častou horečkou. Mimo virové hepatitidy či některých infekcí za tímto problémem často stojí nadměrná konzumace alkoholu, a proto – jak uvádí lékař Kevin Martinez – bude nejlepším způsobem léčby, když se mu začnete vyhýbat. Dále je nezbytné zaměřit se na svůj stravovací režim a užívání vhodných léků.
Žloutenka si často žádá transplantaci
Žloutenka 3. typu způsobuje kromě žloutnutí kůže a očního bělma také nevolnost, zvracení, bolesti břicha, průjem, abnormální ztrátu hmotnosti, svědění kůže a otoky. Zbavit se jí přitom lze až po odhalení příčiny, za kterou může často stát i rakovina. Je proto důležité příznaky nikdy neignorovat a řešit nemoc co nejdříve – v některých případech si dokonce může žádat transplantaci jater. O dalších příznacích typických pro jaterní choroby, kterými se vás tělo snaží varovat, jsme na webu Zdravé Stravování již dříve informovali.