Vysoká hladina cukru v krvi zdaleka neohrožuje jen cukrovkáře. My všichni bychom měli dbát na to, aby byla naše hladina cukru v krvi v normě. Pokud se vám jednou za čas stane, že se přecpete sladkým, svět se jistě nezboří. V případě, že si ale budete tyto cukrové „šoky“ dopřávat pravidelně, zaděláváte si na nepříjemné zdravotní problémy.
Hladinu cukru v krvi ale neovlivňuje jen nevhodná strava. Cukr vám může vyletět prudce vzhůru, i když nic nesníte. Přečtěte si, které činnosti vám můžou z dlouhodobého hlediska zdravotně pěkně zavařit, pokud s nimi rychle něco neuděláte.
Ach, ta uspěchaná rána
Známe to všichni, někdy člověk prostě nestíhá. Vstát, nachystat dětem snídaní, věci do školy, manželovi svačinu a všechno rychle, rychle, rychle. Nebo si prostě rádi přispíte a obětujete tak svoji snídani jen pro pár minut spánku navíc. Určitě si říkáte, že se jednou nic nestane. Chyba! Snídaně je nejdůležitější jídlo dne.
Všichni odborníci tuto pravdu opakují pořád dokola a lidi pořád snídaně šidí. Přitom ani netuší, jak moc si škodí. Každá vaše vynechaná snídaně zvyšuje riziko cukrovky 2. typu! Nutričně vyvážená snídaně navíc pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v normě po celý den.
Lidé, kteří se ráno dobře nasnídají, mají menší sklony k nadváze a pokud hubnou, nadbytečná kila jdou se snídaní rychleji dolů. Pořád si myslíte, že není snídaně důležitá?
Další důležité faktory, které mohou vystřelit cukr v krvi do nebeských výšin
Možná si říkáte, že stačí, když si prostě dáte místo dvou kousků zákusků jen jeden. Kdyby hladinu cukru v krvi ovlivňovalo jen vaše stravování, třeba by to fungovalo. Problém je v tom, že váš cukr může prudce vyskočit i z jiných příčin.
Hladinu cukru v krvi ovlivňuje také:
- Nedostatek spánku – spánek léčí. Kvalitní spánek má na naše zdraví blahodárné účinky. Pokud spíte málo, nebo se často budíte, vaše tělo produkuje stresový hormon kortizol. To vede k zvýšení inzulínové rezistence a hyperglykémii
- Používání umělých sladidel – pokud jste cukrovkář, tak vám sladidlo s hladinou cukru v krvi ani nehne. Jenže to neplatí pro zdravého člověka. Pokud nemusíte, sladidla nepoužívejte! Bylo prokázáno, že konzumace sladidel přispívá ke vzniku metabolického syndromu
- Pití černé kávy – opět je třeba rozlišovat. Zdravému člověku černá káva v rozumné míře neublíží. Diabetik by to ale s pitím černé kávy neměl přehánět. Kofein také ovlivňuje hladinu cukru v krvi
- Konzumace tučných jídel – není nutné hlídat jen sacharidy. Studie z roku 2017 prokázala souvislost mezi příjmem tuků, diabetem II. a zhoršenou tolerancí glukózy. Příliš tučná jídla zpomalují proces trávení sacharidů
Udržet normální hladinu cukru v krvi je tedy mnohem složitější, než se na první pohled zdá.