Chrupavka je velmi důležitá součást těla, která kryje klouby. Ačkoliv postupem věku dochází k její ztrátě, existují metody, jak obnovit její růst.
Chrupavka je typ pojivové tkáně, která je nedílnou součástí lidského těla – již při vývoji embrya slouží například jako velmi křehká kostra. Její určitá část pak po narození zůstává v organismu a je následně rozptýlena po celém těle. Nejvíce však v okolí kloubů, zejména pro jejich ochranu, a také tvoří většinu vnějšího ucha. Je také důležité zmínit, že se jedná o velmi jedinečný typ tkáně, protože nemá žádné cévy ani nervy. Namísto toho se buňky chrupavky, známé také jako chondrocyty, nachází v její struktuře, kde získávají výživu, říká doktor William Morrison.
Obnova chrupavky
I když je chrupavka pro lidské tělo velmi prospěšná, má jednu nevýhodu – nedokáže se sama tak dobře léčit jako většina ostatních tkání. Její buňky známé také jako chondrocyty se totiž často samy nereplikují ani neopravují, což znamená, že pokud dojde k jejímu poškození a vy nepodstoupíte lékařský zákrok, pravděpodobně nebude schopna se kompletně zahojit. Naštěstí se však v průběhu posledních let objevily některé způsoby, které mohou přirozeně stimulovat její růst. Mezi ty patří především následující metody.
Abrazivní artroplastika a implantace autologních chondrocytů
Abrazivní artroplastika spočívá v použití speciální vysokorychlostní frézy, kterou lékař vytvoří pod poškozenou chrupavkou malé otvory stimulující obnovu a růst chrupavky. Oproti tomu však implantace autologních chondrocytů vyžaduje dva kroky. Nejprve lékař odebere zdravý kousek chrupavky a odešle vzorek do patřičné laboratoře. Jakmile dorazí, profesionálové se jich chopí a začnou je stimulovat k dalšímu růstu. Poté následuje operace, kdy je pacientova poškozená chrupavka odstraněna a nahrazena nově narostlými buňkami.
V některých případech mohou lékaři provést i další opravy, protože tento přístup k obnovení chrupavky vyžaduje více zákroků. To je také důvod, proč se provádí pouze u mladších jedinců, kteří nemají na svém těle jediné poranění o velikosti 2 centimetrů a více.
Mikrofraktura a vrtání
Mikrofraktura je další chirurgická technika, která zahrnuje odstranění poškozené chrupavky a následné vytvoření malých otvorů těsně pod chrupavkou (v oblasti kosti známé jako subchondrální kost). Tímto způsobem lékař vytvoří nový přívod krve, který má potenciál stimulovat hojení dané části těla. Vrtání je podobný způsob léčby jako mikrofraktura – stejně jako ona zahrnuje vytvoření malých otvorů v subchondrální oblasti za účelem stimulace hojení a růstu nové chrupavky zvýšením krevního zásobení.
Transplantace osteochondrálního autotransplantátu
Transplantace osteochondrálního autotransplantátu zahrnuje odběr kousku zdravé chrupavky z nenosné části těla a její aplikaci přímo na poškozené místo. Tento typ operace se obvykle používá pouze na malou oblast poškození, protože chirurg nemůže odebrat přílišné množství buněk ve zdravé tkáni.
Transplantace osteochondrálního alograftu
Na rozdíl od ostatních tkáňových štěpů pochází alograft od dárce a lze jím obvykle ošetřit i větší oblast poškození – jedná se proto o mnohem účinnější metodu než je transplantace osteochondrálního autotransplantátu. Je ovšem důležité poznamenat, že přestože mohou lékaři provádět tyto zákroky za účelem podpory hojení chrupavky, její buňky mohou růst velmi pomalu.
Zdroj: Healthline