Lidé se v současné době sice dožívají vyššího věku, ale také častěji onemocní Alzheimerovou chorobou, která pak kvalitu života značně snižuje. Zpomalit její nástup dokáže i jedna přísada z piva.
Alzheimerova choroba je nejčastějším typem demence. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění mozku. Projevuje se ztrátou nervových buněk v některých částech mozku. V důsledku onemocnění postižená osoba postupně ztrácí své kognitivní schopnosti. Typickým příznakem je porucha paměti a jazykových schopností. Na jejím vzniku se může podílet skladba stravování, kardiovaskulární onemocnění, intelektuální aktivita nebo užívání některých léků. Co ale dopomáhá k tomu, aby nemoc vůbec nepropukla? Více prozradila lékařka Natalie Butler.
Krátká doba dožití
Jak zákeřná je Alzheimerova choroba, dokládá její střední délka dožití, která dosahuje 6 let. Jen velmi malé procento pacientů při zjištěné diagnóze žije déle než 14 let. Nemoci podléhá až 68 procent pacientů, jimž byla diagnostikována. Důvodem úmrtí jsou většinou přidružená onemocnění – zápal plic, krevní sraženy či potíže s příjmem potravy.
Jedna ingredience piva pomáhá v boji s demencí
V boji proti degenerativním onemocněním mozku pomáhá xanthohumol. Jedná se o fenolickou sloučeninu, která se nachází v květenství chmele (Humulus lupulus). Protože se z chmele vyrábí pivo, najdeme xanthohumol také v něm, kde přispívá k hořkosti nápoje.
V posledních letech se fenolickým sloučeninám dostává velké pozornosti ze strany vědců, protože tato sloučenina má řadu zajímavých biologických vlastností, jež by mohly přinést zdraví některým pacientům s degenerativními a kardiovaskulárními nemocemi nebo rakovinou.
Zdravotní účinky chmele
Mladé kořenové výhonky chmele lze považovat za zeleninu. Ta se jedla již ve starém Římě, kde si ji labužníci dávali se zálivkou z oleje, octa, pepře a soli. Starší výhony se také vařily a využívaly podobně jako chřest. Z chmele se ovšem vaří i nejoblíbenější český nápoj – pivo. Díky němu povzbuzuje chuť k jídlu, proto se pivo používá jako aperitiv. V tuzemsku se chmel pěstuje už od 11. století.
Xanthohumol obsažený v pivu má příznivé antivirové a protizánětlivé účinky na lidský organismus. Podporuje kardiovaskulární systém a kognitivní funkce. Tím pomáhá bojovat proti projevům Alzheimerovy choroby.
Všeho s mírou, i piva
Protože se jedná o alkoholický nápoj, je třeba pivo nepít po litrech, ale v doporučeném denním množství. Pokud by se ho vypilo více, než by bylo zdrávo, výsledek by byl kontraproduktivní. Stačí si proto dát jen jeden půllitr piva za den, aby mělo léčivý účinek na organismus.
Zdroj: Healthline, Healthline