Dietní limonády si získaly oblibu téměř po celém světě. Jejich účinky na lidské zdraví však mohou být mnohem horší než v případě jejich běžných verzí.
Dietní limonády se staly oblíbenými nápoji téměř po celém světě, a to zejména mezi lidmi, kteří chtějí snížit příjem cukru nebo kalorií – namísto běžného cukru se totiž k jejich slazení používají umělá sladila, jako je především aspartam, ale také cyklamáty, sacharin, acesulfam-k nebo sukralóza. Jedná se však o chemické látky, které mohou mít mnohem horší dopady na lidské zdraví než běžné verze těchto nápojů, říká doktorka Katherine Marengo. Je proto důležité, abyste věděli, co ve skutečnosti pijete.
Dietní limonády nejsou výživné
Dietní limonády jsou v podstatě směsí sycené vody, umělých nebo přírodních sladidel, barviv, aromat a dalších potravinářských přísad. Obvykle proto neobsahují téměř žádné kalorie a nemají téměř žádné výživové hodnoty – například plechovka dietní koly obsahuje pouze 40 miligramů sodíku, jinak nic. Ne všechny limonády, které používají umělá sladidla, jsou však nízkokalorické nebo bez cukru. Některé používají cukr a sladidlo dohromady. I když se receptury jednotlivých značek liší, mezi běžné složky dietních limonád patří především:
- sycená voda,
- sladidla, která jsou 200 až 13 000krát sladší než běžný cukr,
- kyseliny, jako je kyselina citronová, jablečná a fosforečná, jež jsou často spojovány s erozí zubní skloviny,
- barviva, jako jsou karotenoidy, antokyany a karamely,
- příchutě, zejména ty umělé,
- konzervační látky, které jim pomáhají vydržet déle na pultech supermarketů,
- vitamíny a minerály – někteří výrobci dietních nealkoholických nápojů přidávají do receptury vitamíny a minerální látky, aby své výrobky uvedli jako zdravější alternativy,
- kofein.
Účinky na hubnutí
Protože dietní limonády obvykle neobsahují kalorie, řada lidí předpokládá, že pomáhají hubnout. Tato souvislost nemusí být tak jednoznačná. Zjistilo se, že používání umělých sladidel a pití velkého množství těchto nápojů je spojeno se zvýšeným rizikem obezity a metabolického syndromu – předpokládá se, že tyto látky dokážou stimulovat hormony hladu a spouštět dopaminové reakce v mozku, což vede k nutkání jíst více sladkých nebo kalorických potravin. To ve finále vede k ještě většímu přírůstku hmotnosti.
Dietní limonády s cukrovkou a srdečními chorobami
Ačkoliv dietní limonády neobsahují žádné kalorie, cukr ani tuk, jsou spojovány s rozvojem cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění – ve skutečnosti se zjistilo, že již jedna sklenička tohoto nápoje zvyšuje riziko vzniku těchto problémů o 8–13 %. Stejně tak jsou pak spojovány také se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku – k určení, zda skutečně existuje souvislost mezi dietní limonádou a zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo krevním tlakem, je však zapotřebí dalších výzkumů.
Dietní limonády a zdraví ledvin
Konzumace dietních limonád je také spojována se zvýšeným rizikem chronického onemocnění ledvin. Předpokládá se, že příčinou tohoto problému může být především vysoký obsah fosforu, který zatěžuje tento párový orgán kyselinami. Navíc vyšlo najevo, že lidé, již pijí více než sedm sklenic dietních limonád týdně, mají až dvojnásobně vyšší riziko vzniku onemocnění ledvin oproti těm, kteří je nepijí vůbec.
Zdroj: Healthline