Mnozí z nás se spoléhají na ranní šálek kávy anebo na kofein v odpoledních hodinách, aby nám pomohl zvládnout den. Kofein nám pomáhá udržet zrychlené životní tempo, vydržet vzhůru a neusínat. Jedná se o stimulant nervového systému, který lidské tělo ovlivňuje mnoha způsoby. Když zjistíte, jaké dlouhodobé účinky na tělo má kofein, možná si dvakrát rozmyslíte, zda si dopřejete ještě čtvrtý šálek kávy.
Kofein samo o sobě neposkytuje tělu žádnou nutriční hodnotu. Kofein téměř vždy způsobuje nějaké příznaky. Od pocitu, že máte více energie, bušení srdce, když to s kofeinem přepísknete, až po abstinenční příznaky. Kofein je svým způsobem droga, na kterou si člověk poměrně snadno zvykne.
Při konzumaci stejného množství kofeinu denně si tělo vůči němu rozvíjí toleranci. Velkou roli hrají také faktory, jako je věk, tělesná hmotnost, celkové zdraví. Chcete-li přestat s pitím kávy, doporučuje se ubírat postupně množství kofeinu. Ze čtyř šálků kávy 3, pak 2, pak 1 a poté kávu pít jen svátečně anebo vůbec.
Centrální nervový systém
Kofein působí jako stimulant nervové soustavy. Způsobí, že zvýší bdělost, člověk se cítí méně unavený (čímž potlačuje přirozenost) a mnozí po kávě sahají dokonce i v případě bolesti hlavy.
Bylo zjištěno, že lidé, kteří pijí kávu pravidelně, mají nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby a demence a sníží se dokonce i riziko sebevraždy. Tyto výhody se však týkají pouze lidí, kteří pijí rozumné množství kávy (2 šálky denně). Naopak mnoho kofeinu může způsobit třes, bušení srdce, bolesti hlavy, nervozitu.
Příznaky odvykání kofeinu
-
Podrážděnost
-
Úzkost
-
Ospalost
-
Bolest hlavy
-
Třes
Předávkování kofeinem
-
Zvracení
-
Zmatek
-
Halucinace
-
Silné bušení srdce
Předávkování může vést k úmrtí. Předávkování je však velmi vzácný jev a probíhá tak, že dotyčná osoba pije nejen kávu, ale i energetické nápoje a kombinuje to ještě s tabletkami na hubnutí.
Trávicí a vylučovací systém
Kofein zvyšuje množství kyseliny v žaludku a může tak způsobit pálení žáhy a podráždění žaludku. Mnoho lidí nezřídka uvádí bolest žaludku po vypití kávy. Káva působí i močopudně, tudíž můžete po požití kávy častěji chodit močit. S tím souvisí další zdravotní riziko – dehydratace. Ten kdo pije kávu, měl by zvýšit příjem tekutin. Na 1 hrnek kávy 1 hrnek čisté vody navíc.
Kostní a svalový systém
Kofein (budeme-li se bavit o velkém množství 4 a více šálků denně) dokáže narušit absorpci metabolismu vápníku. Což může přispět k řídnutí kostí (osteoporóza). Pijete-li příliš mnoho kávy, můžete pocítit ve svalech škubání. Bylo zjištěno, že kofein je také hlavní příčinou škubání očního víčka.
Obrázek:pixabay.com