V případě, že se na vás nalepí infekční nemoc dýchacích cest, obvykle je její průběh velmi podobný, tzn. zprvu se projevuje jako běžné nachlazení nebo rýma, které následně přecházejí do zhoršujícího se stavu a postupují hrtanem až k plicím. Pokud se vám ovšem tento postup podaří zastavit, celé onemocnění se bude držet pouze v horních dýchacích cestách.
Tohoto efektu lze dosáhnout používáním solných roztoků, které dezinfikují krk a tím brání patogenům k dalšímu šíření a rozvoji. Jak si takový solný roztok připravíte?
Kloktání solného roztoku
Jak ukázala řada studií, kloktání solného roztoku účinně snižuje důsledky onemocnění dýchacích cest a zmírňuje jeho průběh. Pokud se patogeny nedostanou k tkáním hrtanu, průdušek a plic, jejich vyhubení je jednodušší a rychlejší.
Solný roztok navíc uklidňuje a léčí podrážděnou sliznici a čistí tkáně. Pokud je kloktadlo teplé, způsobí dehydrataci tkání a současně odplaví patogeny, které nemají možnost se v tkáních usadit.
Příprava kloktadla
Jedná se v podstatě o fyziologický roztok, který si připravíte rozpuštěním lžičky soli v běžné sklenici (o objemu 2-3 dcl). Kloktá se 3-4krát denně v pravidelných odstupech, vždy alespoň 2 minuty.
Kloktání je potřeba doplňovat velkým množstvím tekutin, které pomáhají odplavení škodlivin. Kloktání solného roztoku je vhodné pro všechny věkové kategorie, u menších dětí je však potřeba používat méně koncentrovaný roztok, jelikož jej mohou pozřít. Pozor byste si měli dávat zejména v případě, že:
- si dítě stěžuje na velmi silné bolesti v krku
- během kloktání se dusí
- nemá zažitou správnou techniku kloktání
V těchto případech je potřeba postupovat pozvolna a primárně dítě naučit kloktat vhodným způsobem – se zakloněnou hlavou a za vydávání zvuku (například zpěvu).
Kloktadlo s přídavkem bylin
Kromě čistého solného roztoku pomáhá také přidání bylinek, ideální je v tomto případě kurkuma. Roztok s kurkumou se připravuje v odlišném poměru, a to:
- ½ sklenice vody (tzn. cca. 1-1,5 dcl)
- 1 čajová lžička soli
- ¼ čajové lžičky kurkumy
Roztok je nutné povařit a nechat 5 minut přikrytý stát, aplikuje se po vychladnutí na pokojovou teplotu. Kloktání se pak provádí opět pravidelně 3+-4krát denně v rozumných odstupech.
Kdy kloktání nepomohlo
Pokud je infekce dýchacích cest již rozšířená, je potřeba nasadit medikaci. Obvykle se doporučuje vyhledat lékaře v případě, že se onemocnění bez ohledu na kloktání dále šíří více než tři dny. Dávky kloktadla nezvyšujte a odstupy mezi kloktáním nezkracujte, mohlo by dojít k poškození sliznic. Kloktání může být také vhodnou prevencí nebo podporou běžné léčby onemocnění dýchacího ústrojí.