Díky přístupům ajurvédy se zlepšuje pohyb průtoku krve a navíc jsou výsledky lepší než u pilulek nebo mastí. Onemocnění je spojeno s nachlazením, které postoupilo do dolní části těla. Je to primárně nedostatek krevního oběhu, což způsobuje, že se krev obtížnější obtížněji pohybuje cévami nebo cévy mohou být velmi křehké a nedostatečné pružné. Pravidelná fyzická aktivita vám na varikozitu velmi pomůže.
Klasickým lékem na křečové žíly je olej Sakhacharadi
Ten patří do skupiny ajurvédských léků a používá se na křečové žíly, problémy s cévami nebo když se zvýší zatížení nohou. Podle ajurvédy může také pomoci:
- ½ čajová lžička šťávy z aloe
- Špetka zázvorového prášku
- Špetka kardamomových semen
Nápoj vypijte deset minut před jídlem, dopřát si ho můžete po dobu dvou měsíců. Poté si dejte 2týdenní pauzu a pokračujte do té doby, než křečové žíly zmizí. Kardamom a zázvor pomohou obnovit krevní oběh. Zázvor zpevní stěny cév a zvýší jejich pružnost. Aloe je protizánětlivé. Tato kombinace je vhodná i pro alergiky.
Účinnými prostředky pro léčbu tohoto onemocnění jsou přípravky obsahující draslík a hořčík, protože zlepšují pružnost cévních stěn. Mezi potraviny, které by si lidé s varikozitou pravidelně dopřát, patří kukuřice, ječmen, rýže, celer, mrkev, brusinky nebo luštěniny.
Konzumujte potraviny, které vám krev naředí
Pijte velké množství vody, dospělý člověk by měl vypít 2-2,5 litru vody. Mezi produkty, které jsou pro nemocné lidi vhodné, patří olivový olej, zázvor, citron, pomeranč nebo maliny. Také by měli konzumovat:
- Česnek
- Řepu
- Artyčoky
- Slunečnicová semínka
Můžete si dopřát také zázvor obohacený medem a jablečným octem. Ten rozptýlí krev v žilách. Stačí si vzít 300 gramů strouhaného zázvoru na 1 kg medu. Můžete také užívat lžíci medu a čajovou lžičku jablečného octa ve sklenici vody dvakrát denně.
Důležitou surovinou jsou fíky a to v jakékoliv podobě. Naopak omezte potraviny, které krev zhušťují – cukr, banány, brambory, alkohol, sladká jídla nebo tučné bílkoviny. Posilovat krevní cévy můžete muškátovým oříškem, kořenem ženšenu, zázvorem nebo česnekem.
Za problémy s nohama může nedostatečný krevní oběh
Krev dobře neteče z nohou zpět do srdce, což má za následek právě křečové žíly. Stěny žil dolních končetin jsou tenké, chlopně mohou být zničené nebo špatně vyvinuté. Žádoucí je v tomto případě masáž, která bude speciálně zaměřena na stimulaci krevních cév. Mezi cvičená, která pomohou, patří jízda na kole, plavání nebo cvičení zaměřená na zvýšení vytrvalosti. Jestli se cvičí správně, svaly budou držet cévní stěny.
Také doma si můžete snadno zacvičit, abyste si protáhly nohy a zlepšili krevní oběh. V poloze na zádech vytáhněte prsty směrem k obličeji a paty od sebe. Je to mnohem účinnější než pilulky nebo masti. Můžete si také aktivovat ledvinové kanály.
V Japonsku je známá gymnastika, při které chodíte po patách, pozpátku nebo paty boříte do země. Pokud budete při chůzi silně tlačit na patu, zlepšíte si fungování ledvinových kanálů. Musíte mít také vhodnou obuv, aby bylo cvičení účinné.
Tipy, jak na křečové žíly
Stačí každý den spát s polštářem pod nohama, nebo si pořiďte zdravotní váleček. Nohy by měly být výše než hlava. Nohy si podložte i při sledování televize nebo četbě. Můžete použít gymnastický míč. Úspěchu dosáhnete také mazáním nohou neředěným jablečným octem. Výsledek sice nebude okamžitý, ale pokud vytrváte, budete mít za chvíli vyhráno.
Dobře fungují muškátové tinktury. Z muškátového oříšku se vyrábějí tinktury na vodce, alkoholu nebo oleji. Připravit si můžete také nápoj, 200 gramů ořechů na litr vodky nechte 10 dní louhovat. Pijte poté 20 kapek třikrát denně a uvidíte jeho účinek. Muškátový oříšek společně s teplým mlékem je úžasným lékem na nespavost.