Pro dosažení zdravých zubů je potřeba celoživotní péče. I když vám bylo řečeno, že máte pěkné zuby, je nezbytné každý den podniknout správné kroky, abyste se o ně postarali a předešli problémům. Taková péče zahrnuje používání těch správných produktů ústní hygieny a také brát v úvahu vaše každodenní návyky.
Hlavní zásady péče o zdraví dutiny ústní
-
Pravidelné čištění zubů – ráno a večer před ulehnutím do postele
-
Správná technika čištění zubů
-
Nezapomínejte si čistit i jazyk
-
Používejte ty správné ústní přípravky
-
Nezapomínejte používat i dentální nitě
-
K čištění mezizubních prostor používejte mezizubní kartáčky doporučovaných rozměrů, podle toho, jak velké mezery mezi zuby máte. Pro velmi malé mezizubní prostory jsou vhodné trysky nebo speciální stříkačky
-
Zvažte používání ústní vody – vyrobit si lze i domácí a během dne pravidelně ústa vyplachovat. Případně během dne vyplachujte ústa pravidelně čistou vodou
-
Konzumujte křupavé ovoce a zeleninu
-
Omezte sladká jídla a kyselá jídla i nápoje
-
Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře
Pomůcky pro čištění zubů
-
Dětské zubní kartáčky
-
Klasické zubní kartáčky – extra měkké, měkké, střední, tvrdé
-
Kartáčky pro umělý chrup
-
Elektrické kartáčky
-
Bambusové zubní kartáčky
-
Dřívka – kousátka
-
Škrabky na jazyk
-
Dentální nitě
-
Mezizubní kartáčky
-
Mezizubní trysky
Dnes existuje celá škála pomůcek v péči o zdraví dutiny ústní. Záleží jen na vás, kterému typu pomůcek dáváte přednost. Výtečnou volbou jsou oproti plastovým kartáčkům – zubní kartáčky bambusové, jsou ekologické a slibují šetrnější a účinnější čištění zubů a jsou přirozeně anibakteriální, což pomáhá dezinfikovat ústní dutinu.
Ovšem nelze jen tak říci, který typ kartáčku je zcela nejlepší. Vychvalované jsou i zubní kartáčky elektrické. O správném stylu čištění a vhodnosti toho či onoho kartáčku je nejlepší se poradit přímo s vaším zubním lékařem. Každý má nejen jiné zuby, ale i dásně, tudíž zatímco někomu bude vyhovovat střední tvrdost štětin, jiný bude potřebovat extra měkký.
Fotografie: Pixabay