Bolest krční páteře může být omezením pro plnohodnotný život, ale vhodné cvičení může být klíčovým faktorem k jejímu zvládnutí a prevenci.
Lékař Daniel Bubnis uvedl, že bolest šíje je velmi častá a může být způsobena několika faktory. Patří mezi ně každodenní činnosti, které zahrnují opakované pohyby dopředu, špatné držení těla nebo zvyk držet hlavu v jedné poloze. Stačí málo, aby se v této oblasti těla objevila bolest, jež se snadno rozšíří i na ramena a záda. Bolest šíje může vést k bolestem hlavy, a dokonce ke zranění. Níže uvedené protahovací cviky se mohou ukázat jako obzvláště prospěšné pro jedince, kteří tráví dlouhé hodiny v sedě nebo jsou příliš vytížení, aby si našli čas na pravidelnou fyzickou aktivitu.
Projevy bolesti šíje
Bolest šíje může odrážet různorodé projevy, od mírných a krátkodobých až po chronické a intenzivní. Často se setkáváme s akutním, přechodným diskomfortem, který trvá jen několik dní nebo týdnů, ale bolest může také vyústit v chronický stav ovlivňující každodenní aktivity a kvalitu života. Mezi běžné projevy bolesti šíje podle webu Healthline patří:
- ztuhlý krk,
- ostrá bolest,
- bolest při pohybu,
- vystřelující bolest nebo necitlivost,
- bolest hlavy či
- bolest při pohmatu.
Jediným stiskem tohoto tlakového bodu se do 5 minut zbavíte bolesti hlavy. Tento trik zvládne každý
1. Naklánění a otočení hlavy
Posaďte se nebo stůjte vzpřímeně, pak opatrně nakloňte hlavu na jednu stranu směrem k rameni, pocítíte jemné protažení na straně krku. Držte tuto pozici 15–30 sekund a pak opakujte na druhou stranu. Pomalu otočte hlavu na levou a pravou stranu, snažte se udržet ramena rovně. Držte každou pozici 15–30 sekund. Toto cvičení pomáhá uvolňovat napětí v krční páteři.
2. Posilování svalů krku
Lehněte si na záda s obličejem směřujícím nahoru. Pomalu zvedejte hlavu od podložky, udržujte krk v prodloužené pozici. Držte tuto pozici 5–10 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Opakujte tento cvik několikrát, úleva se dostaví brzy.
3. Kroužení hlavy
Sedněte si nebo stůjte vzpřímeně. Pomalu pohybujte hlavou v kruzích, nejprve ve směru hodinových ručiček a pak proti směru hodinových ručiček. To pomáhá zlepšit pohyblivost krční páteře a rozptýlí napětí ve svalstvu. Další účinný cvik ulevující krční páteři jsme publikovali na našem webu ZdravéStravování, tak si ho můžete také vyzkoušet.
Důležité rady
Před započetím cvičení se ujistěte, že jste dostatečně zahřátí. Lehké otáčení hlavy a jemné naklánění pomůže připravit krční páteř na aktivity. Pokud zažíváte bolest nebo nepohodlí při cvičení, okamžitě přestaňte. Každé cvičení by mělo být prováděno s ohledem na individuální pohodu.