Někdy se můžete cítit unavení z těžkého dne. Příčin únavy je však daleko více, někdy mohou být opravdu závažné a je třeba je řešit.
Příčinu neustálé únavy většina lidí přisuzuje mnohahodinové a těžké práci, každodennímu stresu nebo nedostatku spánku. Mnozí jsou však unavení i v případě, že mají volno nebo dovolenou. Pak by měli být na pozoru. Únava v takovém případě může být příznakem jiného patogenního stavu. Důležité je v takovém případě zajít k lékaři a okamžitě začít s hledáním příčiny a s léčbou, potvrzuje doktorka Elaine K. Luo.
Může jít o chudokrevnost
Častou příčinou únavy je nedostatek krve, který je způsobený nedostatečným množstvím hemoglobinu a železa. Dochází k němu poměrně pomalu, a tak se stává nebezpečným, protože není vnímaný jinými příznaky než právě únavou. Situace je opravdu závažná, pokud se nenajde zdroj ztráty krve, může se člověk udusit, ačkoliv jeho plíce budou fungovat normálně. Nejčastější příčiny jsou vnitřní krvácení.
Únava může také souviset s nemocemi srdce. V případě, že máte podezření právě na kardiovaskulární potíže, je nutné okamžité vyšetření kardiologem. Lékař vám díky vyšetření poskytne několik odpovědí, které mohou zabránit stavu v raném stádiu. Pokud únava přímo souvisí se stavem srdce, existují různé způsoby léčby, které zahrnují cvičení, změny stravy, odvykání kouření a vynechávání kávy.
Další možné nemoci
Za únavou může stát také syndrom spánkové apnoe. Za příznak se považuje, když člověk spí více než sedm hodin, a přesto se probouzí nevyspalý. Snaha překonat ospalost pak vytváří mimo jiné psychické potíže a depresivní náladu. V takovém případě je vhodné začít s hubnutím a také s odvykáním kouření. Zakázaný je i alkohol a užívání sedativ. Navíc se nesmí jíst tři hodiny před spaním.
Někdy je na vině štítná žláza. Jedním z nejčastějších poškození je autoimunitní dysfunkce známá jako Hashimotova tyreoiditida. Jde o druhou hlavní příčinu latentní únavy. Hormony štítné žlázy umí detekovat krevní testy a provádí se také ultrazvuk štítné žlázy. Podle hodnot vám pak lékař určí speciální léčbu, která by měla zlepšit celou situaci a zmírnit příslušné příznaky.
Infekce i vyčerpání
Většina infekcí genitálií se projevuje štípáním a nucením chodit často na toaletu, v některých případech je však únava jediným důkazem o infekci. Riziko infekce zvyšuje pohlavní styk, protože tlačí vaginální bakterie u žen a uretrální ústí u mužů do systému. Lékař vám pomůže léčbou, která je většinou snadná a krátká. Zahrnuje užívání antibiotik, a to buď perorálně, nebo v injekční formě.
Káva je pro většinu lidí symbolem energie, v případě přebytku kofeinu však může mít také zcela opačný účinek. Nadměrný příjem kofeinu způsobuje problémy s nadměrnou stimulací vedoucí k únavě. V takovém případě je nutné snížit denní příjem kofeinu na 200 miligramů. Je třeba si dávat pozor také na nápoje, kde je kofein skrytý, i na analgetika, která mohou kofein rovněž obsahovat.
Zdroj: Healthline, MayoClinic