Ucpaný lymfatický systém může způsobit řadu zdravotních problémů. S léčbou pomůže i kartáčování

Fotografie: Freepik

Lymfatický systém je pro naše zdraví klíčový, ale často mu nevěnujeme dostatečnou pozornost. Dopřejte si masáž či suché kartáčování.

Cítíte se často unavení, máte oteklé nohy, pobolívají vás uzliny nebo vás trápí celulitida, která ne a ne zmizet? Možná je na vině váš lymfatický systém. Pokud se totiž lymfatický systém ucpe, vaše tělo se začne zanášet toxiny, zadržovat vodu a celkově zpomalí regeneraci, informuje doktor Kevin Martinez.

Jak poznáte, že váš lymfatický systém potřebuje pomoc

Lymfa je takový „uklízecí tým“ našeho těla – odvádí toxiny, bakterie a odpadní látky z tkání. Když se ale činnost lymfatického systému zpomalí, mohou se objevit nejrůznější potíže.

  • Otoky a zadržování vody, zejména v nohách, rukou nebo obličeji.
  • Celulitida, která se zhoršuje i přes zdravou stravu a cvičení.
  • Častá únava a vyčerpání, i když spíte dostatečně.
  • Oslabená imunita, častější nachlazení a pomalejší hojení ran.
  • Bolesti kloubů a svalů bez zjevného důvodu.
  • Zažívací potíže, nadýmání nebo pomalé trávení.
  • Zvětšené nebo bolestivé lymfatické uzliny, například pod čelistí nebo v podpaží.
bolest hlavy

Mnohé zdravotní problémy mohou být vážnější, než se zdá. Patří mezi ně i pocit žízně a bolest hlavy

Jak lymfatický systém zase rozproudit

Dobrá zpráva je, že lymfa se dá skvěle podpořit přirozenou cestou – a to bez drahých detoxikačních kúr nebo složitých procedur. Jak radí Yamini Ranchod, stačí pár jednoduchých změn a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!

Pohyb je základ

Lymfa nemá vlastní pumpu, která by ji poháněla, a proto ji musíme rozhýbat sami. Ideální jsou svižné procházky, jóga, skákání na trampolíně nebo lehký běh. Skvělým trikem pro rozproudění lymfy je i otužování a střídání teplé a studené vody ve sprše.

Dostatek tekutin

Lymfa je z velké části tvořená vodou, takže pokud nepijeme dostatek tekutin, stagnuje. Proto je důležité pít hodně čisté vody, ideálně teplé nebo vlažné, protože ledová lymfu zpomaluje. Účinné jsou i bylinné čaje na lymfu, například z pampelišky, kopřivy, přesličky nebo zeleného čaje. Výborně fungují i šťávy z okurky, citronu a celeru, jež působí jako přírodní detox pro lymfatický systém.

pití čisté vody
Fotografie: Freepik

Strava, která podpoří lymfu

Kromě pitného režimu hraje důležitou roli i zdravá strava. Jezte lehká, přirozená jídla bohatá na ovoce, zeleninu a kvalitní bílkoviny. Naopak se snažte omezit mléčné výrobky, rafinovaný cukr a průmyslově zpracované potraviny, které mohou zhoršovat potíže s lymfatickým systémem, jak uvádějí odborníci. Do jídelníčku zařaďte také zdravé tuky, jako je avokádo, ořechy nebo olivový olej, ty podporují detoxikaci.

Lymfodrenáž, saunování a kartáčování

Lymfodrenáž je speciální druh masáže, která pomáhá rychle odvádět přebytečnou vodu a toxiny, uvádí Debra Rose Wilson. Pokud máte možnost, dopřejte si ji jednou za čas jako restart pro vaše tělo. Na ZdravémStravování jsme již radili, jak provádět lymfatickou masáž. Skvělým způsobem, jak podpořit lymfu, je i saunování, protože pocení je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se zbavit toxinů. Pokud nemáte možnost chodit do sauny, zkuste alespoň teplou koupel s epsomskou solí.

Další jednoduchý trik, který můžete zařadit do své rutiny, je podle Amandy Caldwell suché kartáčování těla. Používejte suchý kartáč s přírodními štětinami a jemně masírujte pokožku krouživými pohyby směrem k srdci. Po kartáčování se osprchujte vlažnou vodou a namažte tělo kokosovým nebo mandlovým olejem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]