Málokdo dnes používá domácí masti. Zvykli jsme si, že s každým zdravotním problémem míříme k lékaři. Ten nás většinou vyšetří a ať už něco objeví, nebo nikoliv, pro klid duše vám předepíše nějaký lék, který máte brát. Vy máte pocit, že se léčíte, a lékař i farmaceutické společnosti na tom vydělávají peníze.
Skutečnost je ale taková, že jen malé procento léků je skutečně nezbytné – ve většině případů by si naše tělo dokázalo pomoci i díky přírodním prostředkům – my mu ale nedáváme šanci.
Dnes se proto podíváme na domácí masti, které si snadno vyrobíte a které fungují stejně dobře jako kdejaké prostředky z lékárny. A navíc máte jistotu, že do svého těla dostáváte jen kvalitní přírodní suroviny a žádné toxické chemikálie.
Univerzální mast ze včelího vosku
Tuto mast můžete využít k řadě problémů, které vás trápí – od kožních potíží přes bolesti kloubů až po dýchací potíže. Budete přitom potřebovat jen tři obyčejné ingredience:
- 1 lžíce rostlinného oleje
- Včelí vosk
- Uvařený žloutek
Postup je velmi snadný. Nalijte olej do mísy a poté rozpusťte na mírném plameni včelí vosk. Žloutek rozdrťte vidličkou a přidejte jej do oleje s voskem, aby se vytvořila hustá konzistence krému. Dobře vše promíchejte. Jakmile máte hotovo, zkontrolujte, že se mast dobře propojila a uložte ji do lednice do uzavíratelné nádoby. Tam vydrží asi týden. Dá se využít k rozmasírování bolestivého místa při zranění, otoku, bolesti kloubů, popáleninách či bolesti zubů. Aplikujte ji pravidelně třikrát denně a řádně vmasírujte do pokožky. Mast se hodí i jako univerzální krém pro hebkou a zdravou pleť.
Protizánětlivá mast
Tato mast je skvělá při použití na jakékoliv zánětlivé místo. Pomůže léčit zánět co možná nejrychleji, usnadňuje hojení a zabraňuje opětovnému propuknutí zánětlivé reakce. Na výrobu budete potřebovat:
- 1 lžíci živočišného tuku
- 1 lžíci rostlinného oleje
- 1 lžíci březových pupenů
- 50 gramů propolisu
Ve vodní lázni rozpusťte tuk a dobře jej spojte s rostlinným olejem. Jakmile je směs propojena, přidejte březové pupeny a ihned odstavte z plamene. Směs nechte postupně vychladnout. Jakmile je směs chladná, přidejte 50 gramů propolisu a opět řádně promíchejte. Skladujte v lednici v uzavřené nádobě. Aplikujte na místa, která jsou postižena zánětem. Nechte působit v silnější vrstvě a přebytky poté odstraňte kosmetickým ubrouskem.
Bylinková mast na různé neduhy
Podle toho, jaké bylinky se vám podaří nasbírat, můžete tuto mast využít k řešení celé řady zdravotních obtíží. Například na problémy s ekzémy či lupénkou se skvěle hodí mast konopná. Měsíčková mast je zase ideální pro každodenní používání. Na bolesti břicha použijte heřmánek a na bolesti kloubů se hodí mast z kopřiv.
Jak postupovat? Bylinky rozdrťte v hmoždíři a smíchejte je s rozpuštěným sádlem. Nic víc nepotřebujete. Nechte celou směs při pokojové teplotě zatuhnout a poté ji přesuňte do lednice.