Mnoho lidí přiznává, že jim spánek trvá méně než šest hodin denně. Přestože se tím mnozí vychloubají jako předností, není to nic záviděníhodného. Lidský organismus totiž ke své optimální funkci velmi nutně potřebuje určité množství času pro regeneraci a detoxikační procesy, které probíhají právě tehdy, když tělo odpočívá.
Pokud spíme málo, nemá tělo dost času na provedení kompletní údržby, což se pak negativně odráží na celkovém zdraví jedince. Někteří lidé ale spát chtějí, nicméně mají potíže s usínáním. Obracejí se pak pro pomoc na různá farmaka a přitom opomíjejí základní pravidla zdravého spánku.
Usínání potřebuje pravidelnost
Existují lidé, kteří usnou kdykoliv a kdekoliv. Pokud nemáte to štěstí být mezi nimi, pro lepší usínání si musíte vytvořit stereotypní návyk, aby tělo vědělo, kdy je čas uložit se ke spánku a zařídit podle toho své procesy. Usínat denně ve stejnou dobu a podpořit ji také pravidelným předspánkovým rituálem tak může zásadně pomoci.
Pro ty, kteří mají s usínáním opravdové potíže, je dobré rituál a dobu spánku neporušovat ani v době volna či dovolené. Akorát si tím rozhodíte vnitřní hodiny a pak můžete s navykáním začínat znovu.
Hýbejte se
Vědci z Neurobiologického a fyziologického oddělení Severozápadní univerzity v USA uvedli, že ze své zkušenosti lidé se sedavým způsobem života po pravidelném dodržování aerobního cvičení čtyřikrát do týdne nejen zlepšili kvalitu svého spánku, ale také vykazovali méně depresivních příznaků, více vitality a menší ospalost během dne.
Proto nezapomeňte na svůj pravidelný program zařadit trochu fyzického tréninku. Necvičte ale těsně před spaním. Tělo by to akorát rozhodilo a nebylo by připravené ke spánku.
Změňte jídelníček
Večer se vyhněte veškerým kofeinovým, energetickým či hodně slazeným nápojům a sladkostem, které dodávají tělu rapidní příval energie a pak zabraňují snadnému usnutí. Jezte nejpozději dvě či lépe tři hodiny před usnutím a dopřejte si jen lehkou večeři bez kořenitých či těžkých jídel, které by vás mohly udržovat mimo spánek kvůli zažívacím obtížím.
Nemějte přetopenou ložnici
Třicet stupňů je skvělých možná na pláži, ale při spaní si takovouto teplotou příliš neprospějete. Ideální teplota pro správné usínání by měla být spíš nižší a neměla by překračovat 20 stupňů, ideálně by měla být něco kolem 17 °C. Nepřetopená místnost, kterou je dobré před spaním ještě krátce vyvětrat, je klíčem ke kvalitnějšímu a hlubšímu spánku.
Před spaním nekuřte a nepijte alkohol
Vědci prokázali, že kuřáci, kteří si dopřejí cigaretu těsně před spaním, se čtyřikrát častěji necítí dostatečně odpočatí ani poté, co spali celou noc. Může za to stimulační účinek nikotinu, který stahuje cévy a zvyšuje tlak. Tím zhoršuje schopnost usnout a navíc zhoršuje spánkovou apnoe a další poruchy dýchání, jako je astma, které mohou zatěžovat kvalitní spánek.
Fotografie: Pixabay