Po celém světě se pracuje na vytvoření účinného léku nebo očkovací vakcíny proti nemoci, kterou je koronavirus. V rámci krize však nepředstavuje jediný problém absence vhodného léku, problémem je i rychlá a správná diagnostika. Testy často nedostačují, navíc trvá klidně i několik dní, než se vyhodnotí, a do té doby může nakažený nemoc snadno přenášet dál. V Británii přišli se zajímavou myšlenkou, že by se na detekci viru mohli trénovat psi.
Podle pachu lze poznat řadu chorob
Nebyl by to totiž vůbec první pokus, jak psy vycvičit k detekci nějaké nemoci. Již se to povedlo například v případě malárie, rakoviny nebo Parkinsonovy nemoci. Tyto nemoci, resp. virus či bakterie, které je způsobují, totiž vydávají specifický pach, který dokáže citlivý nos psa zachytit. Prozatímní výsledky ukazují, že psi by měli být schopní zachytit i nemoc COVID-19.
Průlom v testování
Pokud by se něco takového skutečně povedlo, znamenalo by to jistě naprosto zásadní průlom v možnostech testování. Takových psů by se mohly vycvičit stovky a mohli by se třeba i náhodně testovat lidé zcela bez příznaků.
Velkou službu by například takoví psi mohli udělat v nemocnicích, kde by již u vstupu mohli testovat příchozí a rozhodovat, zda jsou potenciálně nebezpeční pro nemocniční personál či nikoliv. Je pravděpodobné, že u takto rozpoznaného člověka by v každém případě musel následovat ještě standardní test, aby se podezření potvrdilo, ale minimálně na základní orientaci v obrovském množství obyvatelstva by to velmi pomohlo.
Výcvik by mohl trvat jen šest týdnů
Podle expertů by mohlo trvat jen asi šest týdnů takové psy vycvičit. Kromě detekce koronaviru by bylo možné některé psy vycvičit i k určování toho, zda má člověk teplotu, což je dalším velice podstatným ukazatelem možného onemocnění. Takto vycvičená zvířata by se například mohla pohybovat i po letištích nebo na jiných veřejných místech, kde by namátkově testovala kolemjdoucí.
Fotografie: Medical Detection Dogs