Kvůli změnám klimatu za poslední roky bude v Česku nejspíše přibývat případů nakažení tropickými nemoci. Ty šíří zejména komáři.
Změna klimatu je za poslední roky jedním z nejzásadnějších problémů, které trápí nejen Česko, ale naprosto celý svět. A právě vyšší teploty představují ideální podnebí pro komáry přenášející nebezpečné nemoci, jako je například horečka dengue nebo malárie. Jak proto dle webu SeznamZprávy uvádí odborníci, nejspíše se s nimi občané začnou potýkat čím dál častěji. Již za první měsíce tohoto roku bylo evidováno bezmála 48 případů.
V Česku přibývá případů onemocnění horečkou dengue
Tropické nemoci, jako je horečka dengue, se běžně v Evropě nevyskytují. Za poslední roky to však vypadá, že brzy budou kvůli měnícímu se klimatu běžnou součástí života místních lidí. Jsou to zejména vyšší teploty, které tvoří ideální zázemí pro tropický hmyz a viry, které zde nedokázaly dříve přežít. Ke skutečnosti nepřispívá ani čím dál horší zdraví občanů v důsledku nezdravé stravy, stresu, a především nízké fyzické aktivity.
Za poslední měsíce bylo v Česku evidováno již 48 lidí, kteří dengue prodělali. To je oproti celému loňskému roku téměř dvojnásobek. Je však nutno poznamenat, že si viry pacienti ve většině případů přivezli z tropických oblastí. Mezi typické příznaky obávaného onemocnění přitom patří zejména vysoká teplota a bolest svalů i kloubů, uvádí Healthline. Závažnější symptomy se poté mohou objevit když se pacienti nakazí opětovně.
V Česku přibývá případů nákazy klíšťové encefalitidy. Mezi příznaky patří i bolest hlavy a zubů
„Je to onemocnění, u kterého dosud hrozila nákaza pouze formou importu. Teď ale přibývá případů, kdy se lidé nakazí přímo v Evropě. I kdyby to byly jednotky nebo desítky případů – v tuhle chvíli jsou to spíš desítky a budou to asi nižší stovky – ale už jenom to, že to principiálně lze, představuje určitý průlom,“ okomentoval pro SeznamZprávy situaci epidemiolog Roman Chlíbek s tím, že se jedná o problém, na který doposud odborníci nebyli zvyklí.