Lesníci důrazně varují před extrémně nebezpečným tvorem v českých lesích. Kousnutí doprovází tyto příznaky

Fotografie: Sanja565658 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud se vydáte do lesa, pozor na tohoto tvora. Může vás snadno kousnout, což se následně projeví řadou nepříjemných příznaků.

Les je plný tvorů, které lidé často ani nevidí, zatímco oni je ano. Příkladem je toho typicky klíště, ovšem kromě něj existuje i řada dalších hrozeb. Mezi otravný a nebezpečný hmyz se řadí mimo jiné i kloš jelení, který navíc létá. Jeho kousnutí sice není tak rizikové, ale může vám způsobit nehezké bolesti a v horších případech zanést do pokožky bakterii bartonellu. Ta zase může vést k onemocnění zvanému bartonelóza.

Pozor na zákeřné kloše v okolí lesů

Kloš jelení se nejčastěji skrývá na okrajích lesů, a to v místech, kde žije spárkatá zvěř. Právě tu si totiž často volí za svou oběť, ovšem někdy se zaměřují i na lidi. Jakmile se však zakousne, je velmi těžké se ho zbavit – bohužel nestačí ani mávnutí ruky a ani plácnutí. Jeho tělo má totiž plochý tvar a na kůži se drží díky drápkům na nohách. Pokud ho tedy rozpoznáte, pokuste se ho opatrně vyndat, nejlépe s pomocí dalšího člověka.

„Není to létající klíště, jak se někdy lidově říká. Jeho bodnutí je poměrně bolestivé a sání trvá patnáct až dvacet minut,“ uvedl pro web CNN vedoucí přírodovědného oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Dušan Trávníček s tím, že napadají především vysokou zvěř. Přestože jeho kousnutí bolí, můžete si však snadno pomoci, a to díky účinným bylinkám v okolí lesa. Velmi účinně se osvědčil jitrocel, řebříček nebo jetel luční.

Na nebezpečí po kousnutí klíštětem upozorní jasné příznaky. Patří mezi ně i zarudnutí a otok

Rostliny stačí rozmačkat a jakmile začnou pouštět šťávu, potřete jimi postižené místo. Za pár minut byste měli začít pociťovat úlevu. Pozor také, že kloš může přenášet bakterii bartonellu, která způsobuje onemocnění bartonelózu. Ta se může zejména u náchylných jedinců projevit slabou virózou, ovšem přesto je dobré problém raději konzultovat s odborníkem. Na ZdravémStravování jsme také psali o nové, nebezpečné horečce dengue v Evropě.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]