V mnoha produktech může virus ptačí chřipky přežívat i měsíce. Patří mezi ně i vejce a drůbeží maso

Fotografie: Freepik

Ptačí chřipka je vážným rizikem, ale dodržováním správných hygienických opatření lze pravděpodobnost nákazy výrazně snížit. 

Ptačí chřipka je vysoce infekční virové onemocnění, které se šíří mezi ptáky, ale v některých případech může představovat riziko i pro člověka. Co je však méně známé, je skutečnost, že tento virus může v určitých produktech přežívat i několik měsíců, uvedla Debra Sullivan. Které potraviny a materiály představují největší riziko a jak se chránit?

Přežití viru v potravinách

Podle mnohých může virus ptačí chřipky zůstat aktivní v některých produktech i dlouhou dobu, zejména při nízkých teplotách. Mezi nejrizikovější potraviny patří především syrové drůbeží maso, které může být nositelem viru, pokud není dostatečně tepelně upraveno.

Dalším rizikovým produktem jsou vejce, zejména ta nepasterizovaná nebo s porušenou skořápkou, která mohou obsahovat infekční částice. Virus se může udržet i v mražených drůbežích produktech, kde přežívá měsíce, v některých případech dokonce déle než rok, uvádí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Bezpečná konzumace vajec bez zvýšení hladiny cholesterolu: Rizikům čelí i lidé se srdečním onemocněním

Nebezpečí v prostředí

Kromě potravin může virus přetrvávat i na různých površích a materiálech. Podle výzkumníků představuje nejvýznamnější riziko nákazy přímý kontakt s peřím nebo trusem nakažených ptáků, protože virus se šíří právě těmito cestami, lidé by měli chránit jak sebe, tak také například psy při venčení. Dále může virus přežívat i v kontaminované vodě, například v jezerech, řekách a vodních nádržích, kam se dostává prostřednictvím trusu infikovaných ptáků.

Fotografie: Depositphotos

Další rizikový faktor představují obalové materiály, jako jsou kartony a plastové obaly, které mohou být přechodnými nositeli viru, pokud přijdou do kontaktu s infikovanými produkty.

Jak se chránit

Aby se minimalizovalo riziko infekce, doporučuje se několik preventivních opatření. Důležité je důkladné tepelné zpracování potravin, přičemž drůbeží maso by mělo být vařeno minimálně na 70 °C. Stejně tak je nutné dodržovat hygienická pravidla, pravidelně si mýt ruce, dezinfikovat pracovní plochy a správně manipulovat s drůbežím masem.

Zvýšenou opatrnost je třeba věnovat také vejcím, zejména pokud nejsou pasterizovaná. Dalším důležitým opatřením je vyhýbat se kontaktu s volně žijícími ptáky, obzvláště v oblastech, kde byla ptačí chřipka potvrzena. Na ZdravémStravování jsme také informovali, kolik vajec denně jíst, abyste neohrožovali své zdraví.

 

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]