Může trvat klidně i několik dalších týdnů, než budeme s jistotou vědět, jak dobře vakcíny na COVID-19 obstojí proti variantě omikron.
Předběžné výsledky laboratorních studií společností Pfizer a BioNTech naznačují, že dvě dávky jejich vakcíny nemusí stačit k ochraně před infekcí virem omikron, ale tři dávky mohou tuto ochranu zvýšit. Jihoafričtí výzkumníci uvedli, že první údaje naznačují, že tato varianta má značnou schopnost vyhnout se imunitě z předchozí infekce. Vědci se budou zabývat také šířením této varianty v jiných zemích, které mají jinou míru proočkovanosti a jiná opatření v oblasti veřejného zdraví.
Pomůže vakcinace proti omikronu?
Vzhledem k tomu, že varianta omikron se nadále přenáší po celém světě, je jednou z hlavních otázek, jak dobře proti ní obstojí vakcíny na COVID-19. Výsledky laboratorních studií, které nám mohou pomoci tuto otázku zodpovědět, již začínají přicházet. Údaje z reálného světa budou následovat během několika příštích týdnů.
Předběžné studie protilátek společností Pfizer a BioNTech naznačují, že dvě dávky jejich vakcíny nemusí být dostatečné k ochraně před infekcí variantou omikron, uvedly společnosti 8. prosince v tiskové zprávě. Dodaly však, že dvě dávky mohou přesto poskytnout ochranu před závažným průběhem onemocnění, protože jiné aspekty imunitního systému jsou mutacemi nalezenými v omikronu ovlivněny méně.
Jak je na tom třetí dávka
Studie ukázaly, že třetí dávka vakcíny poskytuje podobnou úroveň neutralizačních protilátek proti omikronu jako dvě dávky proti původnímu kmeni koronaviru a dalším variantám. Jedná se však pouze o jednu studii, která dosud nebyla recenzována, proto je třeba ji brát s rezervou. Další předběžné studie zjistily řadu způsobů, jimiž může omikron ovlivnit ochranu poskytovanou vakcínami.
Jakmile budou v následujících týdnech zveřejněny další výsledky – a přezkoumány dalšími vědci – získáme lepší představu o tom, jak dobře vakcíny chrání před infekcí, závažným onemocněním, hospitalizací a úmrtím způsobeným variantou omikron.
Známky zvýšeného rizika reinfekce
U viru omikron se již objevily známky toho, že u lidí, kteří již prodělali COVID-19, může snadněji dojít k reinfekci. Jihoafričtí vědci ve středu 1. prosince oznámili, že reálné údaje z této země naznačují, že tato varianta má značnou schopnost vyhnout se imunitě z předchozí infekce. Tento druh úniku imunitě u variant Beta a Delta během dřívějších vln v zemi pozorován nebyl.
Vědci však neměli informace o stavu očkování osob s variantou omikron, což omezuje jejich možnosti vypovídat o účinnosti vakcín. „Nemůžeme posoudit, zda se varianta omikron vyhýbá i imunitě získané očkováním,“ uvedla na Twitteru autorka studie doktorka Juliet Pulliam, která vede jihoafrické Centrum excelence pro epidemiologické modelování a analýzu na Stellenboschově univerzitě.
Studie si vyžádají určitý čas
Ještě déle bude trvat, než se zjistí, zda došlo k nárůstu hospitalizací a úmrtí v důsledku omikronu, protože ty se za případy zpožďují o několik týdnů. Zatímco očkování i infekce mohou vést k imunitě proti koronaviru, infekce s sebou nese riziko závažného onemocnění. Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je ve Spojených státech u neočkovaných osob 14krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na COVID-19 ve srovnání s osobami, které jsou plně očkované.
Některé výzkumy také ukazují, že imunitní odpověď na infekci koronavirem se u jednotlivých lidí značně liší. A stejně jako protilátková ochrana, kterou nabízí vakcíny, i imunita získaná infekcí časem slábne.
Studie protilátek poskytují vodítka k ochraně před očkováním
Kromě reálných studií budou vědci testovat, jak dobře se protilátky v krvi lidí, kteří byli očkováni, dokážou bránit proti omikronu. Tyto testy se provádějí v laboratoři. Vědci zkoumají zejména neutralizační aktivitu protilátek proti dané variantě. Neutralizační protilátky se mohou pevně vázat na virus a účinně ho neutralizovat, například tím, že mu zabrání infikovat buňky.
Pokud neutralizační aktivita tváří v tvář omikronu klesne příliš nízko, může to znamenat, že vakcíny jsou proti této variantě méně účinné. Vakcíny schválené ve Spojených státech se zaměřují na spike protein koronaviru. omikron má desítky mutací, přičemž v jeho proteinu spike je jich až 32. O některých z těchto mutací již víme, protože byly identifikovány u předchozích variant.
Ochrana proti omikronu
I když dojde k poklesu neutralizační aktivity proti viru omikron, imunitní systém má jiné způsoby, jak se proti koronaviru chránit. Po očkování si lidé vytvářejí i jiné typy protilátek, stejně jako buňky B a buňky T. Tyto další vrstvy se mohou zapojit i při poklesu neutralizačních protilátek. Vědci budou měřit hladinu T-buněk a B-buněk vytvářejících protilátky u lidí, kteří byli očkováni, a hledat ty, které se účinně zaměřují na omikron. Tyto studie jsou však složitější a jejich provedení může trvat déle.
Mnozí odborníci se domnívají, že lidé, kteří jsou plně očkováni, budou stále dobře chráněni proti závažným onemocněním způsobeným omikronem, i když je u nich větší pravděpodobnost vzniku infekce nebo reinfekce, než u dřívějších variant. Zatím je také příliš brzy na to, abychom věděli, zda budeme potřebovat specifickou vakcínu nebo posilovací vakcínu.
Primární prevence funguje
„Když mluvíme o posilovacích vakcínách, máme všechny důvody se domnívat, že když dosáhnete dostatečně vysoké hladiny protilátek, získáte alespoň určitý stupeň zkřížené ochrany proti omikronu, zejména proti závažným onemocněním,“ uvedl na briefingu 30. listopadu Dr. Anthony Fauci, nejvyšší představitel infekčních nemocí v zemi.
Odborníci také zdůrazňují, že již máme k dispozici další nástroje, které fungovaly proti všem předchozím verzím koronaviru: obličejové masky, lepší větrání v interiérech, fyzický odstup, testování a sledování kontaktů. Dr. Julie Vaishampayan, úřednice pro veřejné zdraví v Kalifornii, uvedla, že tato ochrana skutečně funguje.
Zdroj: Healthline