Vaření v páře je zdravé a rozhodně nejde o výstřelek moderní doby. Tímto způsobem vařili již staří Číňané a nyní zažívá renesanci. Lidé zajímající se o zdravý životní styl budou mít určitě s vařením v páře již nějaké zkušenosti. A pro ty, co teprve začínají je určen dnešní článek.
Jídlo uvařené v páře je nejen barevnější, snadněji stravitelnější, chutnější, ale i podstatně zdravější než jídlo vařené klasickým způsobem. Zelenina uvařená v páře obsahuje až o 60 % více vitamínů a minerálů, protože se obsah zdraví prospěšných látek nevyvaří do vody.
Příprava pokrmů v páře funguje na snadném principu a nepotřebujete k tomu žádné speciální nádobí. I když některé moderní parní hrnce určitě k zahození nejsou. Pokud si však tento způsob chcete nejdříve vyzkoušet, zkuste to bez zbytečné investice. Stačit vám bude větší kastrol a pařák na knedlíky. Nalijte do hrnce tolik vody, aby dosahovala 1 cm pod dno pařáku. Na pařák umístěte potraviny, které hodláte uvařit (květák, brokolice, mrkev) apod. Přiklopte pokličkou a vařte. Takto lze připravit i kuřecí maso naporcované na menší kousky, které budete mít měkoučké do 15 minut.
Pravidla pro vaření v páře
- Potraviny, které chcete vařit, nakrájejte na menší kousky
- Suroviny skládejte vždy v pořadí od nejtvrdších po ty měkké. Dole bude například mrkev, brambory, kukuřice a květák naopak nahoře.
- Pod pařákem nemějte hodně vody, při bublání by se spodní vrstva vařila ve vodě. Udržujte správnou hladinu vody, aby se při delším vaření úplně nevyvařila.
- Při vaření se nebojte používat bylinky. Díky páry se chuť a aroma bylinek dostane do celého pokrmu.
- Pamatujte, že vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích, tudíž si zeleninu na talíři vždy zakápněte kvalitním olejem.
Jak dlouho jídlo v páře vařit?
- Houby, špenát, rajčata, hrášek – 5 až 10 minut
- Kuřecí maso, ryby, květák, brokolice, pórek, chřest, paprika – 10 až 15 minut
- Mrkev, brambory, celer, petržel, fazole, růžičková kapusta – 20 až 30 minut
Obrázek: sciencenordic.com, pixabay.com