Pokud na sobě pociťujete některý z těchto příznaků, mohli byste se potýkat s onemocněním jater. Tento problém rozhodně nikdy neignorujte.
Játra jsou jedním z nejpracovitějších orgánů v těle. Pomáhají například trávit potravu, přeměňovat ji na energii a ukládat ji pro budoucí použití, přičemž také hrají zásadní roli při filtrování toxických látek z krve. Pokud ovšem nefungují správně v důsledku nějakého onemocnění, může to mít potenciálně vážné následky na vaše zdraví. Je proto důležité, abyste byli schopni rozpoznat příznaky tohoto nebezpečného problému a zahájili včasnou léčbu – díky té je většina lidí schopna rychleji se zotavit a ochránit své zdraví, říká doktor Saurabh Sethi.
Obecné příznaky onemocnění jater a hepatitida
Příznaky onemocnění jater se mohou lišit v závislosti na příčině. Existuje však několik společných rysů pro každé z nich, jako například:
- tmavá moč,
- bledá, krvavá nebo černá stolice,
- oteklé kotníky, nohy nebo břicho,
- nevolnost,
- zvracení,
- snížená chuť k jídlu,
- přetrvávající únava,
- pocit svědění kůže,
- snadnější tvorba modřin než obvykle,
- žlutá kůže a oči (žloutenka či hepatitida).
Hepatitida je nakažlivé onemocnění, za jehož příčinou stojí virový zánět, který může vzniknout v důsledku kontaktu s kontaminovaným jídlem, vodou nebo tělesnými tekutinami, jako je krev a sperma. Jedná se však o velmi závažný problém, jenž může mít drastické dopady na vaše zdraví, a to zejména co se týče vašich jater – může totiž vést k jejich zduření a bránit jim ve správné činnosti, což vyžaduje okamžitou léčbu. Je však také důležité poznamenat, že virus hepatitidy může v těle žít i několik let, aniž by vyvolával příznaky.
Po čase se však pacienti mohou potýkat s únavou a poklesem energie, bolestí svalů, kloubů a břicha, nevolností, zvracením, sníženou chutí k jídlu, tmavou močí a světlou stolicí a samozřejmě také zežloutnutím kůže a očí. Abyste tomuto závažnému problému předešli, měli byste se nechat naočkovat vhodnou vakcínou, která vám pomůže snížit riziko vzniku hepatitidy, a to jak typu A, tak i B.
Ztukovatění jater a rakovina jater
Zdravá játra obvykle obsahují malé množství tuku. Pokud však dojde k jejich ztukovatění, rozhodně byste to měli co nejrychleji řešit s odborníkem. Jedná se totiž o důsledek zánětu, který může bez včasné léčby vést k cirhóze a tento důležitý orgán trvale poškodit. Mezi nejčastější příznaky tohoto závažného onemocnění patří především horečka, nevolnost a zvracení a také žloutenka (zejména pokud je příčinou nadměrné užívání alkoholu). Pacienti pak mohou pociťovat i celkovou slabost, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti a svědění kůže.
Rakovina jater je jakákoliv rakovina, která začíná v tomto orgánu. Toto závažné onemocnění se taktéž vyvíjí velmi pomalu, a proto v počátečních stádiích nemusíte zaznamenat mnoho příznaků. Pacienti se však ve většině případů mohou potýkat se sníženou chutí k jídlu, nevysvětlitelným úbytkem hmotnosti, bolestí a otoky břicha, žloutenkou, zvracením a svěděním kůže. Pokud na sobě některý z nich zpozorujete, raději se poraďte se svým praktickým lékařem.
Příznaky selhání jater
Selhání jater může být chronické, nebo akutní a obvykle se objevuje po cirhóze, zejména v posledních stadiích onemocnění, kdy jsou játra příliš poškozená na to, aby mohla dále fungovat. Mezi nejčastější příznaky tohoto problému patří především ztráta chuti k jídlu, únava, nevolnost, průjem, zmatenost, nebo dokonce kóma. Při předávkování některými léky pak může také docházet k akutnímu selhání jater. To může zase způsobovat bolest nebo otok v pravé části břicha, nevolnost a zvracení.
Zdroj: Healthline