Rakovina vaječníků je nemoc, na kterou zemře až 140 tisíc žen ročně. Přestože se jedná o závažné onemocnění, jeho rozpoznání není snadné a většina postižených žen vyhledá lékařskou pomoc až v konečných fázích onemocnění, kdy už se s jeho průběhem nedá nic moc dělat. Včasná diagnóza přitom může ve většině případů ženám zachránit život.
Schopnost rozpoznat varovné příznaky je tak klíčová pro včasnou návštěvu odborníka, který může průběh onemocnění zvrátit.
První příznaky se pletou s poruchami trávení
Situaci během rozpoznání příznaků rozvíjející se rakoviny vaječníků komplikuje fakt, že její první příznaky se projevují střevními a žaludečními obtížemi. Lékaři, kteří toto onemocnění u žen zkoumali, sestavili seznam projevů, kterými se ohlašuje vznikající rakovinné bujení ve vaječnících, které však na něj stále ještě neumíme spolehlivě testovat a je dohledatelné prozatím jen prostřednictvím ultrazvuku.
Varovné symptomy rakoviny vaječníku v počáteční fázi bývá nadýmání, zácpa, bolesti žaludku, tlak v břiše a neobvykle rychlý a snadno pociťovaný pocit nasycení. Pakliže by se jednalo o problémy trávení, měly by během pár dnů odeznít. Pokud se tak nestane, běžte se raději poradit s lékařem.
Méně častá ovulace snižuje riziko rakoviny
Jedním z faktorů, které se ukázaly být klíčovým při vzniku rakoviny vaječníků, je častost ovulace způsobená užíváním hormonální antikoncepce a počtem prodělaných těhotenství.
Snížení četnosti ovulace snižuje riziko výskytu onemocnění rakovinou vaječníků a naopak ženy, které začaly menstruovat brzy, nikdy neporodily děti a ty, jejichž menopauza nastoupila až po 55 letech věku, jsou touto nemocí ohrožené více.
Rakovina vaječníků také souvisí s genetickou anamnézou. Ženy, jejichž blízcí příbuzní onemocněli rakovinou tlustého střeva, bývají náchylnější k rakovině vaječníků.
Pokud proto ve své rodinné anamnéze žena toto onemocnění má, měla by věnovat zvýšenou pozornost právě zmiňovaným časným příznakům vzniku tohoto závažného onemocnění.
Fotografie: Freepik, Pixabay