Rakovina je nádorové onemocnění, které vzniká v důsledku nekontrolovatelného množení pro tělo škodlivých buněk. Rizikovými faktory pro vznik rakoviny může být především kouření, nezdravý jídelníček, dlouhodobé působení stresu, nebo například nedostatek pohybu. V některých případech se příznaky nedostaví a onkologické onemocnění nemůže být podchyceno včas.
Pokud tedy máte podezření na jakýsi fyziologický problém v těle, navštivte raději lékaře. Zejména se doporučuje chodit na preventivní prohlídky.
Jaké příznaky mohou značit počínající, či již probíhající rakovinné bujení v těle?
Někteří lidé mohou v počátku onkologického onemocnění pozorovat tyto projevy:
- Průjem: odborníci tvrdí, že 1 z 10 pacientů s rakovinou se potýká s průjmy. Pakliže tedy vaše stolice bývá po delší dobu netypicky průjmovitá a máte bolesti břicha, navštivte lékaře.
- Potíže s polykáním: pokud se náhle objeví potíže s polykáním a problémy přetrvávají i několik týdnů, je nasnadě zajít za odborníkem. Může se jednat o poškození jícnu, infekci, či dokonce rakovinu jícnu (v případě dlouhodobých obtíží).
- Pocit plnosti žaludku a nechutenství: jestliže zaznamenáte neobvykle sníženou chuť k jídlu, nebo neopodstatněné hubnutí, může to předznamenávat rakovinu vaječníků. Proto raději navštivte lékaře, aby vážné zdravotní problémy vyloučil.
- Krev ve stolici a moči: zde byste již měli zpozornět a prohlídku u lékaře skutečně absolvovat. Příznak může značit potíže v trávicím ústrojí. Vyloučit je nutné rakovinu tlustého střeva, rakovinu prostaty u mužů, nebo rakovinu močového měchýře.
Další možné projevy, u kterých byste měli zpozornět
Poruchy trávení a pálení žáhy nemusí být projevem závažným, jestliže se však obtíže pravidelně opakují hlavně po jídle, měli byste zvážit návštěvu odborníka. Neobvyklé je taktéž i časté nutkání na močení, které může značit problémy s prostatou u mužské populace, nebo obtíže s močovým měchýřem. Rozhodně je vhodné zkontaktovat urologa.
V případě, že náhle začnete chraptit, můžete se potýkat s infekcí, nebo také v horším případě rakovinou hrtanu (pakliže problém trvá dlouho a žádné léky nezabírají). Noční pocení je normální v momentu, kdy spíte v místnosti velmi vytopené, nebo panují horké letní noci. Avšak někdy se může jednat i o příznak lymfomu. Zda se pocení objevuje pravidelně, zvažte návštěvu lékaře.
Zvýšená únava, někdy až extrémní může značit pouze celkové vyčerpání organismu z přetížení fyzického a psychického. Když se ale objeví i jiné příznaky spolu s velkým vyčerpáním, raději si zajděte na lékařskou prohlídku. Dalšími možnými příznaky rakoviny může být zadýchávání se, časté nadýmání, extrémní a nevysvětlitelné hubnutí, bolesti, či krvácení mimo menstruační cyklus u žen.
Úvodní Fotografie: Freepik