Pokud vaše nadledviny onemocnění, může se to nebezpečně podepsat na vašem zdraví. Proto jakmile rozpoznáte příznaky problému, co nejdříve ho začněte řešit.
Nadledvinky jsou sice malý, ale zato velmi důležitý orgán, který hraje zásadní roli v regulaci stresových hormonů, jako je zejména kortizol – ten v závislosti na krevním tlaku, stavu imunitního systému a působení inzulínu reguluje reakce těla na stres. Pokud však dojde k jejich onemocnění nebo poškození, můžete se dostat do nepříjemných problémů, které se dokážou snadno podepsat na vašem celkovém zdraví. říká doktor Michael Charles.
Časné známky nemocných nadledvin
Příznaky nemocných nadledvin většinou nastupují pomalu a jelikož jsou často podobné mnoha jiným méně závažným zdravotním problémům, lidé mají tendenci je ignorovat. Patří mezi ně zejména únava, ztráta chuti k jídlu a také svalová slabost – často pak tyto stavy doprovází náhlé hubnutí. Pokud se však onemocnění neléčí včas, může dojít ke zvýšení jeho závažnosti. Postupem času totiž pacient může zaznamenat nízký krevní tlak, který může postoupit až na mdloby nebo závratě.
Stejně tak dochází ke ztmavnutí kůže, a to zejména v oblasti loktů a kolen (změny se však mohou objevit kdekoliv na těle). Mezi další příznaky tohoto problému poté patří zvracení, nevolnost a průjem – někteří lidé také mohou v důsledku rozhození hormonů pociťovat deprese a zvýšenou podrážděnost. Tyto stavy pak mohou dále vyvolat touhu po slaných jídlech a způsobit nepravidelnou menstruaci.
Nemocné ledviny mluví vlastní řečí. Prosí o pozornost například únavou a otoky
Varovné příznaky akutního selhání nadledvin
Pokud dojde k výraznému poškození nadledvin, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, neboť se jedná o život ohrožující stav. V tomto případě se může objevit bolest, obvykle v dolní části zad, břiše a nohách, těžký a nekontrolovaný průjem, zvracení a ztráta vědomí – pacienti mívají po vyšetření také nízký krevní tlak, vysoký draslík a nízký obsah sodíku. Pokud se chcete před možnými dopady tohoto onemocnění ochránit, je důležité především:
- dodržovat zdravý jídelníček (zejména s dostatečným obsahem vitamínů, minerálů a dalších účinných látek),
- pít více zelených čajů (obsahují fytochemikálie, které podporují činnost nadledvin a mají hodně antioxidantů),
- dbát na dostatečný příjem tekutin a kvalitní spánek.
Zdroj: Healthline