Kůže je největším orgánem lidského těla, a proto mohou jakékoliv změny na jejím povrchu značit závažné vnitřní problémy. Rozhodně je nikdy neignorujte.
Veškeré zdravotní problémy, včetně těch vnitřních, se mohou odrazit i na vašem celkovém vzhledu – ne nadarmo se také říká, že kůže je nejlepším ukazatelem stavu těla. Pokud totiž dojde k potížím, snaží se různými způsoby signalizovat, že něco není v pořádku. Je proto důležité, abyste v případě jakýchkoliv změn kontaktovali svého lékaře a ujistili se, zda nečelíte nebezpečnému riziku, říká doktorka Reema Patel.
Tvorba oblastí bez pigmentace a vyrážka
Pokud se na vaší kůži objeví místa bez pigmentace, může to naznačovat přítomnost onemocnění zvaného vitiligo. K rozvoji tohoto problému dochází zejména v důsledku nedostatečné činnosti nadledvin a nedostatečné aktivity buněk zodpovědných za tvorbu pigmentu. Na pozoru byste měli být také před vyrážkou, která může být důsledkem alergií, infekčních nebo virových onemocnění. V obou případech je důležité vyhledat lékaře a poradit se, co dále dělat.
Otoky jako důsledek hypotyreózy
Nadměrné a pravidelné otoky jsou nejčastěji důsledkem hypotyreózy, tedy nedostatku hormonů, které produkuje štítná žláza. Pokud se současně s nimi objevuje také suchá kůže, vypadávání vlasů a pozorujete, že nekontrolovatelně přibíráte na váze, rozhodně byste měli navštívit co nejdříve lékaře. Podobně byste měli zakročit v případě šupinatění kůže, které často značí nedostatek vitamínů, hormonální poruchy, alergii, lupénku a další.
Velké množství mateřských znamének
Hlavním důvodem aktivní tvorby mateřských znamének bývá zpravidla dědičnost, ovšem v některých případech mohou vznikat v důsledku hormonálních poruch a nadměrného vystavování ultrafialovému záření. Obzvláště opatrní byste měli být v případě, pokud se jejich počet zvyšuje velmi prudce, způsobují nepříjemné a bolestivé pocity a mění barvu i velikost.
Rozdělení vyrážek na bezpečné a potenciálně fatální: I pátou nemoci stačí léčit klidem a pitným režimem
Nadměrné pocení
Pokud se již od útlého věku často a intenzivně potíte, máte s největší pravděpodobností difuzní toxickou strumu. Jedná se o poruchu štítné žlázy, při které se uvolňuje obrovské množství hormonů, což způsobuje ztenčení kůže, a v důsledku toho trpíte i na zvýšené pocení. Tento signál byste stejně jako ty předchozí neměli ignorovat a raději to co nejdříve konzultovat se svým praktickým lékařem.
Zdroj: Healthline