S vatovými tyčinkami do uší se jednou pro vždy rozlučte. Na čištění vnitřního zvukovodu se nehodí a pouze si tím zaděláváte na problémy. Namísto toho využijte k odstranění mazu některý z těchto osvědčených způsobů, které skutečně fungují. Pokud si totiž uši budete čistit neodborně a nešetrně, můžete si maz snadno vtlačit do ušního kanálku, kde vytvoří tuhou zátku, se kterou vám bude moci pomoct až ušní lékař. V nejkrajnějším případě si můžete také způsobit ztrátu sluchu, zvonění v uších, zápach či bolest a svědění.
Dětský olej
Pokud vás čas od času trápí pocit ucpaného ucha, pomůže vám obyčejný dětský olej. Pár kapek si dejte do ucha a nechte chvíli působit. Poté nechte olej vytéct a vysušte ušní okolí papírovým kapesníčkem. Stejným způsobem můžete využít i glycerin.
Teplá voda
Pomocí malého kapátka s gumovou baňkou jemně aplikujte teplou vodu do zvukovodu. Není to zrovna příjemný pocit, který může krátkodobě způsobit zalehnutí ucha, ale teplá voda dokáže účinně uvolnit zatuhlý ušní maz. Vodu nechte ve zvukovodu pár minut působit a poté ji opět nechte vytéct. Častokrát vyjdou i kousky mazu.
Slaná voda
Jestliže teplá voda nezabírá, musíte přijít se silnějším kalibrem, a tím je slaná voda. Smíchejte 1/4 čajové lžičky soli s 1/4 šálkem teplé vody. Pomocí kapátka si aplikujte dvě až tři kapky přímo do zvukovodu. Připravte se na to, že sůl bude trochu pálit. Nechte působit dvě až tři minuty a poté nechte vodu opět vytéct ven.
Jedlá soda
Poměrně nestandardní, ale funkční způsob, je využití jedlé sody. Smíchejte 1/4 čajové lžičky sody s 2 čajovými lžičkami vody. Stejně jako u příkladu s vodou nakloňte hlavu a naneste tuto směs kapátkem do zvukovodu. Nechte pár minut působit. Je možné, že budete mít pocit jemného praskání v uších, to je zcela v pořádku. Poté nechte tekutinu opět vytéct a vnitřek ucha můžete lehce vytřít vatou.