Kdo by doma neměl vatové tyčinky. Dnes je to již naprosto běžná výbava každé domácnosti. Stejně tak většina lidí pomocí těchto pomocníků provádí očistu uší a řada lidí dokonce věří, že to dělají pro své zdraví, a zbavují se tak nepříjemného mazu, který může ucho zanášet.
Napadlo vás ale někdy, jak se to dělalo dávno v dobách, kdy žádné takové pomůcky neexistovaly? Odpověď vás možná překvapí – vůbec nijak, protože to prostě není potřeba. Ucho má své vlastní samočistící mechanismy a naši pomoc vůbec nepotřebuje. Maximálně mu tím můžeme uškodit.
Zaděláváte si na problémy
Pokud tedy doteď používáte vatové tyčinky s vidinou toho, že děláte pro sebe a svůj sluch to nejlepší, raději hned teď přestaňte. Zaděláváte si na problémy, které za to rozhodně nestojí.
Lidské tělo je poměrně dokonalý mechanismus, který si ve spoustě ohledů dokáže poradit sám. To platí i co se hygieny uší týče. V podstatě platí to, že ušní maz je v uchu velmi důležitý k ochraně citlivého vnitřního prostředí. Výjimečně se může stát, že je ho v uchu nadbytek a pak jej většinou tělo nenápadně vyloučí.
Možná si občas všimnete, že se vám u ucha vytvoří jakýsi suchý kousek mazu, který buď odstraníte, nebo sám časem vypadne. Jinou pomoc ale tělo nepotřebuje – a už vůbec ne pomocí vatových tyčinek. Ty slouží maximálně k šetrnému odstranění mazu ze záhybů vnějšího ucha, ale do samotné ušní trubice rozhodně nepatří.
Tělo se o sebe postará samo
Jediné, čeho s vatovou tyčinkou dosáhnete, je, že maz zatlačíte hlouběji k ušnímu bubínku, kde může začít vytvářet prostředí pro množení bakterií, což může vést až k zánětu středního ucha.
Maz zde také může snadno zatvrdnout a poté už vám s jeho odstraněním pomůže pouze specialista, který se vám bude muset pěkně hluboko zavrtat do ucha.
A věřte, že to není nic příjemného. Vatové tyčinky tedy do uší nestrkejte, k tomu nejsou určeny. V ideálním případě je ani nekupujte, nebude vás to pokoušet, a navíc ušetříte přírodu.