Moč je odpad, který produkují naše ledviny. Je z našeho těla pravidelně vylučována a má charakteristický pach i barvu. Právě ta nám může mnohé prozradit.
K vylučování moči dochází v případě, že se její dostatečné množství nahromadí v našem močovém měchýři. Následně dojde k jeho smrštění, a tím se moč dostane do močové trubice a z té ven z našeho těla. Močení je důležité, protože díky němu dochází k odstraňování odpadních látek z našeho těla, čímž je zachována tělesná homeostáza. Mezi živočichy moč funguje také jako komunikační kanál. Díky rozboru moči jsme schopni zjistit, jaké látky jsou naším tělem vylučovány.
Co obnáší testování moči a jak se k němu dostat
Testování moči není nijak složité. Jednoduše od lékaře obdržíme kelímek, do kterého vymočíme požadované množství. To následně doktorovi odevzdáme a on naši moč pošle na specializované laboratorní vyšetření. Díky tomuto rozboru se můžeme dozvědět nejen jaké toxiny naše tělo vyloučilo, ale také to, jestli v naší moči není přítomna krev. Rozbor moči je dobrý i k detekci bakterií nebo jiných organismů, které v našem traktu nemají co dělat. Pokud netrpíme žádným onemocněním, je naše moč sterilní.
Lékař si od vás vzorek vaší moči obvykle vyžádá v případě, že máte nějaké problémy. K těm se může řadit zvýšená potřeba močit nebo neobvyklé zbarvení moči či přítomnost sedimentů. Mezi méně specifické příznaky, kdy by se k vyšetření moči mělo také přistoupit, patří dlouhotrvající horečky, ztráta chuti k jídlu nebo náhlá ztráta tělesné hmotnosti. Test moči ale může být doporučen také na základě krevního rozboru, ultrazvukového vyšetření nebo jako součást prevence pacienta.
Proč a jak často nechat svoji moč testovat
Vyšetření nám totiž odhalí nejen schopnost našich ledvin správně filtrovat krev, ale také míru naší hydratace a případný zánět močových cest. Celkový proces je rozdělen do tří částí. Ty zahrnují vizuální vyšetření močových cest, vyšetření specializovanou tyčinkou a vyšetření pomocí mikroskopu.
První dva kroky zvládne provést váš lékař sám v ordinaci, na třetí je potřeba vzorek odeslat do specializované laboratoře. Pravidelným testováním moči můžeme včas odhalit onemocnění ledvin, jater nebo například cukrovku. U žen se toto testování provádí také ke včasné detekci těhotenství.
Pravidelnému testování se nevyhnou lidé s onemocněním močových cest, protože díky výsledkům jejich moči může být jejich stav pravidelně kontrolován. Kontroluje se hlavně hladina bílkovin, které jejich tělo vylučuje. K tomu ale může docházet nepravidelně, nebuďte tedy překvapení, pokud váš doktor bude chtít test zopakovat.
Zdroj: Healthline