Podle vědců razantně stoupá od roku 2010 počet výskytů sedmi nejhlavnějších onemocnění rakovinou, do kterých jistě patří také rakovina vaječníků. Pojďte se s námi podívat, co je u této zákeřné nemoci nejdůležitější a které způsoby léčení jsou ty nejlepší.
Dnešní systémové léčby rakoviny mají vysokou úspěšnost
O úspěšnosti medicíny, která se zaměřuje na léčbu rakoviny vaječníků, svědčí fakt, že podle vědců se v roce 2020 velmi zvýšila míra přežití pacientů s rakovinou. Rakovina vaječníků se nejvíce objevuje u obyvatel více zalidněných zemí severní polokoule. Nejvíce se rakovina vaječníků objevuje u starších žen s věkem mezi 60 — 80 lety. Díky vyššímu věku se lékaři vedle léčby rakoviny potýkají i a dalšími zdravotními problémy, které není snadné k léčbě zkombinovat.
Jako optimismus můžeme brát fakt, že za poslední desetiletí klesla úmrtnost na rakovinu vaječníků. Klesá však velmi pomalu. Důvod vidí lékaři a vědci naprosto jasně — nedostatečná informovanost o důležitosti včasné detekci nemoci.
- každá žena má 1,5% riziko onemocnění rakovinou vaječníků
- rakovina vaječníků představuje 3,7 % ve všech rakovinových nemocí u žen
- většina objevení rakoviny vaječníků je již ve třetím stádiu
Jedním z nejhorších faktorů je právě pozdější diagnóza rakoviny. U většiny případů se podaří diagnostikovat rakovinu vaječníků až ve třetím či čtvrtém stádiu nemoci, což je pro úspěšnou léčbu velmi riskantní. Včasná diagnóza však není tak jednoduchá, jelikož pacientky o nemoci často dlouho vůbec nevědí.
Nádor vyvíjející se ve vaječníku má volný prostor pro svůj růst a díky volnému pohybu má volné pole působnosti pro svou neplechu. Díky volnému prostoru v břišní dutině může nádor tvořit mnoho ložisek na nejrůznějších místech. A právě čtvrtý stupeň rakoviny vaječníků vypovídá o metastázách do více orgánů. Prognóza je dobrá jen v případě, že se rakovina detekuje v prvním stádiu nemoci.
Nejdůležitější je včasná detekce onemocnění
Pro úspěšnou léčbu je tedy nejdůležitější objevit rakovinu co nejdříve a také co nejdříve začít s léčbou. Proto je ve snaze všech lékařů zvýšit povědomí o této nemoci. Málokterá žena totiž zná první nenápadné příznaky této zákeřné nemoci, a tak se na onemocnění přijde většinou až pozdě.
Rakovina vaječníků je často spojená s mutací dvou genů s názvy BRCA1 a BRCA2. Tato mutace je snadno rozpoznatelná z genetických testů. Kdyby se tedy genetické testy dostaly brzy k ženám s prvními příznaky, pak by počet úmrtí vůbec nemusel mít tak vysoké číslo.
Díky moderním metodám léčby je možné v prvním a druhém stádiu léčby udržet dobrou celkovou imunitu. Tato nová metoda je výborným základem nejen pro nemocné s rakovinou vaječníků, ale také pro ostatní s rakovinovým onemocněním. Svítá tedy tím pádem na lepší časy a s včasnou detekcí nemoci se mohou čísla uzdravených brzy o něco více zvýšit.