Srdeční infarkt, infarkt myokardu nebo také srdeční mrtvice je vážný stav, při kterém dochází k náhlému přerušení krevního zásobování části srdce. Neprokrvení svalu vede k následnému odumření části tohoto svalu, a právě nekróza srdeční svalu se nazývá infarkt myokardu.
Smutnou statistikou je, že 40 % pacientů umírá před příjezdem záchranné služby, je proto na místě znát tipy, jak zasáhnout a zvýšit tak někomu, koho postihne infarkt ve vašem okolí, šanci na přežití.
Typické i netypické příznaky infarktu
Některé příznaky jsou typické, jedná se o bolest v oblasti hrudníku za hrudní kostí, která může vystřelovat do levé paže a předloktí, levé lopatky, do levé poloviny krku a dolní čelisti, obou ramen a paží nebo také do horní části břicha. Bolest je nadto doprovázena slabostí, dušností a silným pocením.
Příznaky se však mohou lišit u každého jedince, u žen navíc dochází k pocitu náhlé žaludeční nevolnosti nebo náhlé únavy. Někdy stav netrvá více než 5 minut, jindy se mohou příznaky postupně rozvíjet, a dokonce mohou trvat i déle než 20 minut.
Co dělat v případě infarktu
Při podezření na infarkt vždy volejte zdravotnickou záchrannou službu, každá minuta rozhoduje o vašem životě nebo někoho z blízkých, proto jednejte rychle. Do té doby, než přijede se řiďte těmito 4 body.
- Posaďte postiženého na židli s područkami nebo jej posaďte do postele.
- Uvolněte oblečení u krku, límeček, odstraňte šátek nebo šálu a zajistěte přísun čerstvého vzduchu.
- Podejte dotyčnému tabletu 0,25 g aspirinu, je vhodné tabletu žvýkat a nezapíjet. Nejvhodnější je podání tablety 0,5 mg nitroglycerinu pod jazyk, kapsli je dobré rozkousnout a nepolykat najednou. Je možné, že v této fázi bolest zmizí. Vždy je však nutné překontrolovat stav lékařem. Pokud se po užití nitroglycerinu objeví nenadálá silná slabost, pocení, dušnost nebo ostrá bolest hlavy, dotyčný by si měl lehnout a zvednout nohy na polštář, může vypít sklenici vody.
- V případě, že bolest přetrvává dalších 10 minut a stále nepřijel lékař, je možné podat druhou tabletu nitroglycerinu, třetí dávku je možné poskytnout po dalších 10 minutách.
Při možném infarktu rozhodně nezkoušejte s dotyčným manipulovat nebo jej převážet do nemocnice sami. Postižený by neměl také vstávat, chodit, kouřit nebo jíst.