O tom, že vysoký cholesterol a riziko kardiovaskulárních chorob souvisí se zvýšeným příjmem nasycených tuků, není pohyb. Existuje obrovské množství vědeckých studií, které tuto souvislost prokázaly. Jak je to ale s tradičním máslem? Je jeho konzumace zdraví škodlivá, nebo naopak prospěšná? Často totiž můžete nalézt články s velmi rozporuplnými informacemi.
Co říkají výzkumy?
Současná věda prosazuje nahrazení nasycených tuků, jako jsou například ty, které se nacházejí v kokosovém oleji či tučném masu, tuky nenasycenými, které nalezneme například v ořeších, tučných rybách, avokádu či olivovém oleji. Základní rada všech lékařů tak zní snažit se nahrazovat nasycené tuky v naší stravě tuky nenasycenými.
Nahrazení nasyceného tuku polynenasyceným tukem snižuje hladinu LDL cholesterolu i riziko srdečních chorob. Udává se, že nahrazení pět procent energie z nasyceného tuku polynenasyceným tukem snižuje riziko srdečních chorob až o deset procent.
Máslo nebo margarín?
I když používání malého množství másla by nemělo představovat pro většinu lidí problém, studie dokazují, že existují mnohem zdravější tuky, které můžeme našemu organismu dopřát. Pro naše srdce je lepší nahradit nasycené tuky nenasycenými tuky.
Jedním ze způsobů, jak to udělat, je vyměnit máslo za kvalitní margarín. Pokud vám margarín nechutná nebo ho z nějakých důvodů konzumovat nechcete, lze máslo na pečivu nahradit například avokádem, humusem či olivovým olejem.
Špatná pověst margarínu?
Margaríny si bohužel v minulých letech získaly špatnou pověst jako ztužené tuky, které našemu zdraví mohou škodit. Tento zažitý mýtus souvisel se starým způsobem výroby margarínů, v rámci nějž se používala metoda takzvané částečné hydrogenace neboli částečného ztužování, aby margarín vyrobený z tekutých olejů ztuhl. Při tom vznikají nezdravé tuky, nazývané transmastné kyseliny. Dnes se ale již mnoho let margaríny vyrábějí jiným způsobem, mechanickou cestou, která je podobná výrobě másla. Pouze s tím rozdílem, že zatímco máslo se tluče z mléka, respektive smetany, margarín se míchá ze směsi přírodních rostlinných olejů, především řepkového, kokosového a palmového. Nevyrábí se tedy procesem ztužování, a tak neobsahuje žádné nebezpečné transmastné kyseliny.
Fotografie: Pixabay