Vědci z kalifornského výzkumného ústavu identifikovali lidské geny odpovědné za boj proti koronaviru. Existuje 65 těchto genů, osm jich je klíčových.
Klíčovou roli v inhibici replikace virů hraje osm lidských genů. Tento objev může poskytnout odpověď na otázku, proč lidé reagují na infekci covid-19 tak odlišně. Proč má někdo bezpříznakový průběh a někdo naopak bojuje o život. Možná také umožní vývoj účinného antivirotika.
Co ovlivňuje reakci těla na covid?
Jedním z největších otazníků koronaviru je důvod, proč se u některých infikovaných lidí neobjeví žádné příznaky nemoci, zatímco jiní mají vážené komplikace. Virologové dlouho tušili, že jsou za to zodpovědné naše geny. Vědci krátce po vypuknutí pandemie zjistili, že špatná odpověď interferonů na infekci SARS-CoV-2 vedla k závažným případům nové nemoci. Interferony jsou proteiny, které naše buňky produkují v reakci na patogeny v těle.
S tímto vědomím začali kalifornští vědci hledat lidské geny spuštěné interferony. Obecně můžeme říci, že produkty genů ISG indukovaných interferony odpovídají pro svou antivirovou aktivitu a imunomodulační schopnost. Vědci zjistili, že celkem 65 genů kontroluje infekci koronaviru. Některé z nich inhibovaly schopnost viru vstupovat do buněk a jiné inhibovaly produkci RNA nezbytné pro život viru. Existovala také skupina genů, která zastavila formátování viru.
ISG přebírají kontrolu nad patogeny
Vědci také přišli na to, že některé geny ISG přebírají kontrolu nad známými patogeny jako je virus západonilského původu, sezónní chřipka nebo virus HIV. Tím, že tým vědců identifikoval osm genů ISG, které inhibovaly replikaci SARS-CoV-1 i Cov-2, může dojít k vytvoření vhodných léků, které se budou používat v boji proti této infekci. Je to důležitý krok. Stále však není vyhráno, vědci se potřebují o biologii viru dozvědět více.
Proto, aby zjistili, zda genetická variace ISG souvisí s těžkými případy nemoci, budou vědci studovat biologii různých variant koronaviru. Znamená to, že je před vědci ještě mnoho hodin práce a bádání, ale vše je na velmi dobré cestě. Do budoucna se tak pravděpodobně bude léčit koronavirus například tak jako sezónní chřipka nebo jiné nemoci.
Zdroj: MedicalNewsToday