Kokosový olej je známý především svými příznivými účinky na naši pleť a vlasy. Kromě kosmetiky našel své využití také při vaření, kdy byl považován za zdravou variantu tuku, neboť obsahuje mastné kyseliny se středním řetězcem. Navíc například v porovnání s olivovým olejem má tu výhodu, že je teplotně velmi stabilní a nepřepaluje se. Nedávno se ale objevily názory, že přílišná konzumace kokosového oleje našemu tělu může škodit.
Negativní vliv kokosového oleje na naše zdraví
Problém spočívá v tom, že kokosový olej obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, konkrétně devadesát dva procent. Jeho přílišná konzumace tak má za následek zvýšení rizika infarktu a mrtvice. V souvislosti s tím má rovněž negativní vliv na naše cévy, na jejichž stěnách vytváří nebezpečné usazeniny, a zvyšuje také hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň kokosový olej obsahuje velmi malé množství vitamínů. Pokud jde o to, jaké množství kokosového oleje je pro naše zdraví již přílišné, většina studií uvádí jako maximální doporučenou denní dávku třicet mililitrů panenského kokosového oleje. Komerční kokosový olej bychom konzumovat neměli vůbec.
Zvýšení hladiny cholesterolu
Větší konzumace kokosového oleje je spojena se zvýšením hladiny cholesterolu, včetně zvýšení hladiny tak zvaného LDL neboli špatného cholesterolu. Tento negativní vedlejší účinek mají na svědomí právě nasycené mastné kyseliny. Nezávislé studie prokázaly, že kokosový olej zvýšil hladinu LDL cholesterolu podobným způsobem jako máslo či palmový olej. Všichni samozřejmě víme, že vysoká hladina cholesterolu je spojena se zvýšeným nebezpečím kardiovaskulárních chorob.
Vyvolání alergie
Kokosový olej je potenciálně nebezpečný z důvodu alergické reakce. Bylo prokázáno, že osoby, které jsou alergické na arašídy, jsou ve velkém množství alergické také na kokosový olej. Mezi nejčastější alergické reakce na kokosový olej patří především vyrážka a mírné otoky. Objevily se ale i případy zrychleného srdečního tepu a tak zvané anafylaxe, která je spojena s velkými potížemi s dýcháním.
Zvýšené riziko infarktu a kardiovaskulárních chorob
Tento negativní účinek souvisí podobně jako zvýšení hladiny cholesterolu s obsahem nasycených mastných kyselin, které mají na naše cévy a srdce negativní vliv. Naopak nenasycených kyselin, které jsou v prevenci kardiovaskulárních chorob doporučovány, obsahuje kokosový olej velmi málo. Z tohoto důvodu je mnohem vhodnější konzumace olivového oleje.
Problémy se zažíváním a játry
Konzumace kokosového oleje u některých osob vyvolává rovněž potíže s trávicí soustavou, především nejrůznější bolesti břicha a mírný průjem. Existuje i několik studií, které upozorňují na toxický vliv kokosového olej na játra, především pokud jde o osoby, které trpí nějakým onemocněním tohoto orgánu.