Momentálně probíhá klinická studie, která zkoumá, zda běžně používané antidepresivum s látkou fluvoxamin dokáže pomoci pacientům s nemocí COVID-19. Vědečtí pracovníci z Washingtonu potvrdili, že podali tento lék asi 1 100 lidem s koronavirem v rané fázi nemoci. Výsledky byly velmi překvapivé. Medikament proti depresím pomohl urychlit léčbu.
Jak probíhala nová studie?
Vědci si k nové studii vybrali několik lidí, kterým daný lék s údajně účinnou látkou poslali domů. Posléze tito nemocní sledovali svůj stav a všechny informace ohledně vývoje přetlumočili odborníkům v laboratoři. Výzkum započal zhruba v prosinci a výsledky z něj by měly být dostupné koncem února. Prozatím však výzkumníci tvrdí, že účinky fluvoxaminu jsou slibné.
Z části dokázal pomoci i Remdesivir a Dexametazon
Lidé se snaží přijít na to, jaké léky budou mít nejvyšší účinnost na koronavirovou infekci. Studie se tedy neprovádí jen v rámci antidepresiva s látkou fluvoxamin. Velmi diskutovaným medikamentem se stal například Remdesivir, který i čeští lékaři aplikovali některým nemocným s koronavirem. Záhy se však zjistilo, že tento lék nemá očekávané výsledky a působí pouze okrajově v počáteční fázi nemoci.
V posledních měsících se mezi vědci i lékaři mluvilo i o použití Dexametazonu na nemoc COVID-19. Jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají hlavně v prvních dnech onemocnění. Kromě jiného dokáže tento lék mírnit imunitní odpověď organismu. Oproti Remdesiviru je rovněž o poznání levnější a tím i dostupnější.
V Kanadě lékaři objevili další možný lék proti koronaviru
Kanadští vědci z Montrealu nyní uvedli, že po provedených studiích by měl být účinný proti koronavirům i kolchicin, což je v podstatě alkaloid. Medikament odborníci podávali zejména pacientům, kteří měli lehký průběh nemoci a nepotřebovali péči v nemocnici. Jeho efekt byl potěšující. Kolchicin se primárně užívá k léčbě dnavé nemoci.
Jak se běžně nemoc COVID-19 léčí?
Protože není momentálně k dispozici spolehlivý lék, který by s jistotou nemoc COVID-19 dokázal vyléčit, používají se při mírnějším průběhu zejména běžná analgetika typu Ibalgin a také léky tlumící horečku, tj., Paralen. Dále se doporučuje klid na lůžku, dostatečný pitný režim a izolace od ostatních lidí, jako prevence přenosu koronaviru. Při rapidním zhoršení stavu je nutné přivolat záchrannou službu.
Lidé s těžkým průběhem onemocnění mohou pociťovat dechovou nedostatečnost, kvůli které je nutný převoz do nemocnice a následné připojení na dýchací přístroje a kyslík. Zahájení očkování populace v mnoha zemích planety je tak v tomto případě jediným možným řešením, které pomůže pandemii ukončit. COVID-19 se pak stane dle odborníků běžnou nemocí, stejně jako je nyní chřipka.