V souvislosti s tím, jak se koronavirus šíří, bylo v mnoha státech vydáno nařízení, že na veřejnosti je nutné nosit ochranné roušky, které se na základě studií ukázaly společně s důkladnou hygienou být jedním z nejúčinnějších způsobů, jak sebe i své okolí před případnou nákazou ochránit.
Dnes vám přinášíme odpověď na otázku, která už vás v souvislosti s rouškou jistě také napadla tedy, jak dlouho na roušce případný koronavirus vlastně vydrží.
Jak dlouho je koronavirus na roušce infekční?
Touto otázkou se podrobně zabývali vědci z Hongkongské univerzity, kteří zkoumali, jak dlouho virus vydrží ulpěný na různých površích. Na základě experimentů zjistili, že pokud jde o obličejovou roušku, konkrétně chirurgickou roušku, může koronavirus na její vnější vrstvě vydržet až po dobu jednoho týdne.
Při manipulací s takovouto rouškou je tedy nutná maximální obezřetnost a nedotýkat se její vnější strany, mohli byste tak totiž snadno přenést vir na vaše ruce.
Tým vědců zároveň zjistil, že běžné dezinfekční prostředky, včetně bělidla, jsou účinné při „zabíjení“ viru. Z tohoto důvodu je tedy nutná pravidelná a důkladná dezinfekce roušky a jako vhodnější se ukazují roušky látkové, které je možné snadno vyvařit.
Pokud jde o to, jak dlouho koronavirus vydrží ve vzduchu, například poté, co nemocný člověk kýchl, jedná se přibližně o tři hodiny. Jednalo se ale o test, který byl prováděn v laboratoři, kde podmínky nejsou totožné s těmi, se kterými se setkáváme v našem běžném každodenním životě.
Jaké dlouho vydrží koronavirus na dřevě, oblečení či plastu?
Vědci testovali, jak dlouho může virus zůstat infekční i na dalších površích. V souvislosti s výsledky je i zde nutné uvést, že testy probíhaly v laboratorních podmínkách při pokojové teplotě, stálé vlhkosti a podobně, což samozřejmě může výsledky v porovnání s běžnými podmínkami ovlivnit. Zde jsou některá jejich další zjištění.
Pokud jde například o ručníky, virus zůstal infekční po dobu tří hodin, na oblečení obecně jeden den. Podobně jeden den vydržel virus infekční na skle, papíru, bankovkách či dřevě.
Nejdéle virus vydržel na kovových a plastových materiálech, průměrně čtyři dny až jeden týden. Z tohoto důvodu se tak doporučuje důkladná hygiena mytí rukou po manipulaci s nejrůznějšími předměty a také případné používání jednorázových gumových či igelitových rukavic, které riziko nákazy významně snižují.
Fotografie: Pixabay