Vývoj vakcíny je obvykle proces na dlouhá léta, a dokonce i po 20 letech je stále co zlepšovat. Odborníci však řekli, jak vyvinuli vakcínu na covid-19 za několik měsíců.
Vytvoření vakcíny za takovou chvíli není žádná maličkost. Zatímco pandemie koronaviru ovlivnila naše životy nošením roušek a sociálním distancem, podnítila také globální spolupráci při výzkumu a distribuci vakcín. Společnost Medical News Today diskutovala o probíhajícím schvalováním vakcín s lékařskými odborníky o tom, jak rychle byly vyráběny vakcíny proti koronaviru, aniž by byla ohrožena bezpečnost vakcín.
Inspirací byly jiné koronaviry
Vědci nezačínali od nuly, když se objevil virus SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19. SARS-CoV-2 je členem koronavirů a podle Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci existují stovky koronavirů – včetně SARSU objeveného roku 2002 v Číně a MERSU, který se objevil v roce 2012 v Arábii. Vědci tudíž studují koronaviry už dlouho a mají existující údaje o struktuře, genomu a životnímu cyklu tohoto typu viru.
Nejvíce pomáhá technologie mRNA
Několik zemí začalo s podáváním vakcíny Pfizer / BioNTech. Je to první mRNA vakcína, která se používá u lidí mimo klinické studie. Druhou společností, která pracuje na vakcíně mRNA covid-19, je Moderna, která spolupracuje s Národním institutem zdraví. Kromě zrychleného vývoje vakcín jsou obě společnosti průkopníky v technologii mRNA.
Vakcíny mRNA dodávají genetický materiál proteinu S koronaviru. Naše vlastní buňky pak používají informace uložené v mRNA k výrobě S proteinů. Imunitní systém je poté „trénován”, aby tyto hroty rozpoznal, a připravuje jej tak na budoucí útok.
Obavy z vakcíny mRNA
Dezinformace, které obklopují mRNA vakcíny vycházejí z obavy, že vakcína infikuje lidi virem. Dr. Kenyon, bývalý ředitel Centra pro globální zdrav řekl, že se nikdo z vakcíny covidem-19 nenakazí, replikuje se pouze povrchový protein, kvůli RNA a to není celý virus.
Přísné pokyny pro klinické studie
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA pečlivě zkontrolujte údaje z každé fáze klinického hodnocení před udělením povolení pro použití. Fáze 1 se zaměřuje na bezpečnost kandidáta na vakcínu. Zdravým dobrovolníkům se podávají zvyšující se dávky vakcíny, aby se určila snášenlivost a vedlejší účinky. Druhá fáze rozšiřuje nábor dobrovolníků se zdravotními podmínkami, jako je obezita, rakovina a cukrovka. Studie fáze 3 zaměstnávají tisíce účastníků k měření účinnosti vakcíny při prevenci nemocí.
Pandemie zahájila novou éru výzkumu vakcín. Celosvětová spolupráce vědců a vývoj vakcín mRNA je podobný „přistání na Měsíci“. Vzhledem k tomu, že případy covid-19 stále rostou v mnoha oblastech světa, bude výzvou pro široké zavedení vakcín spočívat v jejím příjmu veřejností.
Zdroj: MedicalNewsToday