To, že s přibývajícím věkem potřebujeme méně spánku, je mýtus. Lidé ve středním a vyšším věku potřebují spát stejně dlouho jako mladí lidé, pokud se chtějí cítit odpočatí a produktivní během dne.
Přesvědčení, že starší lidé potřebují méně spánku, pravděpodobně vychází ze skutečnosti, že čím jsme starší, tím je těžší dosáhnout osmi hodin nerušeného spánku. Starší lidé spí mělčeji a často se v noci budí, protože je trápí různé nemoci. Kolik hodin by měl spát dospělý člověk, který se chce cítit odpočatý během dne? Jak se vypořádat s nespavostí a co dělat v případě problémů s usínáním? Více prozradil lékař Gerhard Whitworth.
Potřeba dobrého spánku
Dostatečný počet hodin spánku je zárukou dobré pohody po celý den. Během spánku probíhá v lidském těle mnoho velmi důležitých procesů, které jsou nesmírně důležité pro zdraví, včetně obnovy buněk. Můžeme říci, že se tak mozek takzvaně „čistí“. Systém se také regeneruje, krev proudí rychleji do svalů a zvyšuje se hladina hormonů, které jsou zodpovědné za růst.
Jaká jsou rizika nedostatečného spánku
Nedostatek spánku může mít mnoho negativních dopadů na zdraví. Mezi příznaky nedostatku spánku mohou patřit: problémy s pamětí, apatie, zpomalené reakce na vnější podněty a problémy se soustředěním. V důsledku dlouhodobého nedostatku regenerace se mohou objevit i halucinace. Poruchy spánku mohou také způsobit snížení imunity, takže tělo je náchylnější k nemocem a infekcím. Nespavost může vést k závažným metabolickým poruchám, obezitě a problémům s krevním tlakem.
Je také vhodné snažit se pravidelně spát a zdravě se stravovat, protože strava má také mimořádně velký vliv na zdravý spánek. Je velmi důležité, aby doba spánku byla správně přizpůsobena věku člověka. Jak je známo, nejvíce spánku potřebují novorozenci a kojenci, u nichž množství spánku souvisí s přiměřeným fyzickým, intelektuálním a emocionálním vývojem.
Kolik spánku potřebujeme
Národní nadace pro spánek také vytvořila tabulku, která ukazuje, kolik spánku člověk potřebuje v závislosti na svém věku. Z grafu vzešly následující ideální hodnoty spánku dle věku člověka:
- novorozenci od 0 do 3 měsíců potřebují 14-17 hodin spánku,
- děti od 4 do 11 měsíců – 12-15 hodin spánku,
- děti od 1 do 2 let – 11-14 hodin spánku,
- děti od 3 do 5 let – 10-13 hodin spánku,
- děti a dospívající ve věku 6 až 13 let – 9-11 hodin spánku,
- dospívající ve věku 14 až 17 let – 8 až 10 hodin spánku,
- mladí dospělí od 18 do 25 let – 7-9 hodin spánku,
- dospělí ve věku 26 až 64 let – 7-9 hodin spánku,
- senioři +65 – 7-8 hodin spánku.
Jak se vypořádat s problémy se spánkem
Problémy se spánkem by se neměly brát na lehkou váhu. Bylo zjištěno, že lidé, kteří trpí nespavostí, mají oslabený imunitní systém a jsou méně náchylní k propagaci. Než však sáhnete po prášcích na spaní, vyplatí se vyzkoušet méně invazivní metody boje s nespavostí. Zapnutí elektronických zařízení a čtení zpráv neuspí. Naučte se spojovat ložnici výhradně se spánkem. Provádění všech ostatních činností by mělo být přesunuto do jiných místností. Do postele chodíme, jen když se nám chce spát.
10 přikázání zdravého spánku
Každý večer jděte spát ve stejnou dobu, každé ráno vstávejte ve stejnou dobu. Pokud máte ve zvyku si během dne zdřímnout, pamatujte, že celková doba všech zdřímnutí by neměla přesáhnout 45 minut. Nekonzumujte velké množství alkoholu, pokud vám do spánku zbývají méně než 4 hodiny, a nekuřte. Vyhněte se výrobkům s kofeinem, pokud máte v noci méně než 6 hodin odpočinku. Mezi tyto výrobky patří nejen káva, čaj a perlivé nápoje, ale také čokoláda.
Pokud máte před spaním méně než 4 hodiny odpočinku, vyhněte se těžkým, silně kořeněným a příliš sladkým jídlům. Povoleno je pouze lehké jídlo. Cvičte pravidelně, ale ne bezprostředně před spaním. Vaše postel musí být pohodlná a útulná. Ložnice musí být dobře větraná a teplota v ní nesmí být příliš vysoká. Izolujte ložnici od rušivých zvuků a použijte maximální zatemnění. Postel je místo určené ke spánku a sexu. Není to ani pro práci, ani pro volný čas.
Zdroj: Healthline