Alergie na slunce je nepříjemný problém, který by nikdo neměl brát na lehkou váhu. Mnozí si ji však stále pletou s obyčejným spálením a vystavují se tak riziku.
Přestože je slunce vzdáleno téměř 93 milionů kilometrů, stále může mít zásadní vliv na vaši pokožku – již k pouhému spálení stačí několik minut strávených na přímém slunečním světle. Pokud se mu budete vystavovat častěji, může to vést ke vzniku vrásek, nebo dokonce také rakovině. Mnozí lidé si ovšem neuvědomují, že existuje ještě jeden problém, který může tato obrovská hvězda způsobit, a to alergii. Jedná se o stav způsobující to, že člověku po pobytu venku naskočí na kůži svědivá červená vyrážka, říká doktorka Joni Sweet.
Sluneční alergie a lidské zdraví
Sluneční alergie se obvykle projevuje svědivou červenou vyrážkou, ale může také způsobit bolest, vyvýšené kožní skvrny, šupinatění, puchýře, kopřivku a další nepříjemné příznaky – to vše již několik minut po pobytu venku. Dochází k ní nejčastěji v prvních letních měsících. Jak léto pokračuje a sluneční záření se zvyšuje, lidé si na něj začínají více zvykat a příznaky odeznívají. Přestože se tato alergie může zdát jako vzácná, vyskytuje se ve skutečnosti až u 20 % lidí, přičemž její příčina doposud není známa.
Nejvyššímu riziku jsou však vystaveni lidé, kteří mají v rodině někoho, kdo tímto nepříjemným problémem trpí, nebo již někdy v životě trpěl. Stejně tak však může zvyšovat citlivost kůže na slunce konzumace některých léků, a to zejména co se týče antibiotik, jako jsou tetracykliny, doxycyklin a minocyklin. Je proto důležité, aby se každý konzument těchto výrobků poradil se svým dermatologem skrze alergii na slunci (v případě příznaků).
Rozdíl mezi spálením a alergií
I když sluneční záření může způsobit jak alergii, tak spálení pokožky, existují mezi těmito stavy některé zásadní rozdíly. Tím hlavním je především skutečnost, že alergie je imunologická reakce, při které tělo vnímá pokožku poškozenou sluncem jako potenciální hrozbu a vyvolává obrannou reakci, což vede k vyrážce. Naproti tomu spálení je důsledkem působení UV záření, jehož výsledkem je zarudlá kůže.
Obvykle pozorujeme poškození způsobené UV zářením při chronickém vystavování se slunci. Jednou nebo dvakrát prodělaná reakce na sluneční alergii či jednorázové spálení od slunce obvykle nezpůsobí závažné stárnutí kůže a rakovinu kůže. Pokud se mu však vystavujete opakovaně a bez ochrany, může to mít velmi negativní dopady na vaše zdraví.
Léčba a prevence
Obecně platí, že vyrážky způsobené sluneční alergií zmizí samy od sebe do 10 dnů. Pokud se s problémem potýkáte i vy, můžete také vyzkoušet volně prodejné krémy proti svědění s obsahem hydrokortizonu nebo perorální antihistaminikum, které vám uleví od těchto nepříjemných projevů. Abyste se však vyhnuli potenciálním dopadům, můžete se snažit předcházet spálení pomocí následujících tipů:
- Omezte čas strávený venku mezi 10. a 14. hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.
- Snažte se co nejvíce zakrývat svou kůži, například trikem s dlouhými rukávy a kloboukem.
- Používejte opalovací krém s vhodným ochranným faktorem. Pokud se potíte, nebo plavete ve vodě, nezapomeňte se často natírat.
Zdroj: Healthline